UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому Росія досі не змогла захопити Київ

"Росія сильно недооцінила рішучість українців захищати свою батьківщину", - пише американське видання The New York Times, але при цьому зазначає: РФ може зібрати сили для повторної атаки.

Київ — головний приз для Росії: серце України та резиденція уряду, який вона  хотіла замінити. Протягом кількох тижнів російські війська тіснили місто з обох боків Дніпра. Чому за цей час Росія не змогла захопити Київ, пояснює The New York Times.

Чим більше місто, тим складніше його захопити. Київ величезний — більше за площею, ніж Нью-Йорк, і вп'ятеро більше за Маріуполь, який російські війська атакують уже кілька тижнів.

Росія дуже недооцінила рішучість українців захищати свою батьківщину. Крім того, російські військові, навчені діяти на відкритому просторі, зіштовхнулися з іншими реаліями ведення бойових дій у міських умовах. У результаті російська армія не спромоглася навіть повноцінно оточити місто.

Кампанія із захоплення Києва провалилася першого дня, коли російські вертольоти атакували аеродром Гостомель на околиці столиці і зустріли запеклий опір. Оскільки військовим не вдалося втримати аеропорт, вони не змогли швидко створити повітрянодесантні сили, необхідні для вторгнення до столиці.

Читайте також: Унаслідок війни в притулку на Київщині загинули понад 300 тварин

Наступного дня Росія все одно відправила невеликий загін прямо до Києва, явно маючи намір швидко повалити український уряд. Але боротьба за таке велике місто, як Київ, завідомо важка, кривава і потребує багато часу.

Колоні російських вантажівок і гусеничних машин вдалося просунутися прямо проспектом Перемоги, що веде до центру Києва. Танки та інша бронетехніка корисні для армій, що атакують міста, якщо вони добре підтримуються піхотою та авіацією. Але ця колона була майже сама по собі. Оборона Києва одразу знищила кілька одиниць техніки, після чого росіяни змушені були відступити.

Російське керівництво було введено в оману, що Україна впаде при перших бойових діях, а президент Володимир Зеленський втече, каже Нік Рейнольдс, військовий аналітик Королівського інституту об'єднаних служб.

"Це було катастрофічним нерозумінням українського суспільства та української держави", - сказав він.

За словами Скотта Бостона, аналітика RAND, який вивчає російську армію та бойові дії на суші, немає інформації про те, що Росія навчалася веденню великомасштабних бойових дій у міських умовах. РФ виявилася нездатною координувати свої наземні сили з розвідкою, авіацією та технікою.

Після невдалої першої атаки на Київ Росія вдалася до іншої стратегії: його оточення. Зовнішнє кільце мало заблокувати проникнення важливої зброї та припасів до столиці. Внутрішнє кільце мало послабити оборону міста і створити міцну основу для потужнішої атаки. Але російський наступ зупинився, так і не завершивши жодного кільця, зберігши українські шляхи постачання.

Читайте також: Посол Британії в Україні: "Зґвалтування — частина російського арсеналу"

Навіть у тих місцях, де росіяни підходили ближче, вони мали мало основних шляхів входу в місто. Українські сили безжально атакували російські позиції вздовж основних доріг. Лейтенант Тетяна Чорновол, командир протитанкового ракетного підрозділу заявила, що під Броварами підірвала російський танк.

Під час бою під Броварами минулого місяця російські танки були легкою здобиччю, що потрапили в засідку та були знищені вогнем української артилерії та протитанковими ракетами.

Навіть якби російські військові увійшли до східної частини міста, вимальовується ще один оборонний ресурс: річка Дніпро, яка поділяє місто на дві частини. Мости ще більше обмежують просування росіян. Коли б танки наблизилися до річки, оборона Києва підірвала б мости.

Навіть якби російські танки примудрилися перетнути річку, їм довелося би пробиратися по крутих схилах, які служать природним захистом центру міста.

Одним із сюрпризів стало те, що російським військовим жодного разу не вдалося взяти під контроль повітряний простір над столицею. Українські сили зосередили свої засоби ППО у місті та використали міську місцевість для прикриття, і російські ВПС так і не зайшли у повітряний простір Києва.

Читайте також: Росія знищила або пошкодила вже майже 7 тисяч житлових будинків в Україні

Наступ росіян також був ослаблений серією логістичних невдач. Тисячі військ, що наступали на правому березі, мали йти вузькою дорогою. Не маючи залізниці, вони доставляли запаси з Білорусі автоколоннами, які неодноразово потрапляли в засідки. Крім того, українці уповільнили просування росіян, підірвавши мости та греблі, затопивши райони на північ від Києва.

Російська армія підійшла до Києва у передмісті на північний захід від міста. Але в деяких із найкритичніших боїв українські сили зупинили наступ, влаштовуючи засідки на колони бронетехніки та завдаючи великих втрат ворогові.

Російські війська на лівому березі мали проблеми з постачанням. Наступ із півночі не зміг захопити Чернігів, залишивши українцям можливість боротися на північ від столиці.

Окремий, слабкий наступ із Сум — приблизно за 175 миль на схід — не забезпечив послідовного спрямування атаки. Вона зазнавала частих виснажливих контратак з боку українських сил.

Читайте також: Австралія відправить Україні бронемашини Bushmaster на прохання Зеленського

За словами аналітиків, наступальні дії навколо Києва, що застопорилися, відображають ширші стратегічні невдачі Росії в плануванні війни. Численні лінії атаки по всій країні надто розтягли армію, зробили наступальну лінію тонкої. Солдатів кинули у бій без достатньої підтримки. Тим часом менші за кількістю українські сили були сильно недооцінені.

«Це справді було разюче, з погляду цинізму та дурості, з якою було проведено операцію», — сказав Бостон, аналітик RAND.

У вівторок Москва пообіцяла знизити інтенсивність своїх військових дій навколо Києва, фактично визнавши, що її просування до столиці зупинилося. Українці повернули собі низку міст за межами столиці, що свідчить про частковий відступ росіян.

Обидві сторони зазнали тяжких втрат, і битва за Київ ще може відновитися. Росіяни можуть окопатися, обмежити українські сили та блокувати місто. Повітряні атаки можуть зруйнувати цивільну інфраструктуру та вбити тисячі людей. Також російська армія може спробувати зібрати сили для повторного нападу на столицю. Але зараз заповітна мета Росії здається недосяжною.