UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Чоловік» та «мужчина»: як правильно говорити українською

Відповідь дав мовознавець.

Через повномасштабне вторгнення РФ, багато наших громадян перейшли на українську мову. Під час розмови деякі українці роблять помилки. Слід пам'ятати, що в українській мові є чимало синонімів. Але не завжди вони є взаємозамінними у певних контекстах. Одну пару таких слів в ефірі «Сніданку з 1+1» назвав відомий мовознавець та вчитель Олександр Авраменко

Мовознавець, розповів, як правильно українською називати особу чоловічої статі – чоловік чи мужчина.

Читайте також: Уроки мови: як правильно звертатися до жінок українською

«Розгортаємо словник і читаємо: «чоловік» – особа чоловічої статі. «Мужчина» – те саме, що й чоловік», –  сказав Авраменко.

Він підкреслив, що у такому разі можна було б зробити висновок, що обидва слова можна вживати на позначення осіб чоловічої статі. Але це не зовсім так.

«Мужчина» – розмовний варіант і рідковживаний – тож небажаний. Висновок такий: вжити слово «мужчина» – не гріх. Але краще особу чоловічої статі називати чоловіком», – пояснив мовознавець.

Також Авраменко додав, що саме «чоловіки», а не «мужчини» живуть у приказках. При цьому навів одну із них: «Як чоловік жінку любить, то й лиха жінка доброю буде».

Лайфхаків, «як російськомовному перейти на українську», вже безліч. І всі, хто хотів, уже давно ними скористалися, хоча й не завжди вдало. Соціологи свідчать, що чимало українців в обставинах російської агресії свідомо почали спілкуватись українською. Як українці розв'язують мовне питання – читайте у матеріалі журналіста з Херсону, фрілансера у сфері поліграфії Володимира Шишкова «Перехідний вік мови» на ZN.UA.