UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чим зумовлена надсмертність чоловіків в Україні - пояснює експерт

Чоловіки в Україні живуть на 10 років менше за жінок, і часто не доживають до 65 років.

До досягнення 65 років чоловіки вмирають в Україні більш ніж у чотири рази частіше, ніж у Швеції. У сусідній Польщі показник у 1,7 рази нижчий. Такі орієнтири, до яких маємо прагнути, є як у ближньому, так і дальньому зарубіжжі. Про причини ранньої смерті чоловіків в Україні розмірковує у своїй статті головний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України Наталія РИНГАЧ.

Як пише автор, чи не найбільші резерви зниження надмірних втрат чоловічих життів криються у зміні поведінки як самих представників сильної статі, так і їх оточення.

Сучасні гендерні дослідження засвідчують, що можливості впливу на поведінку чоловіків є. Наприклад, виявилось, що з 72 тис. шведських чоловіків, що стали батьками у 1988-1989 рр., ймовірність померти у наступні двадцять років виявилась аж на чверть нижчою у тих татусів, хто брав місяць або два декретної відпуски! Вчені вважають: батьки, залучені до життя сім’ї в цілому, і особливо повністю залежної від них новонародженої крихітки, відчувають на власному досвіді, наскільки вразливе життя. Тому вони менш схильні марно ризикувати для демонстрації власної мужності або доказів відважності, в результаті рідше гинуть внаслідок неприродних причин.

Важливо стимулювати до навчання всіх, а особливо хлопців. Дослідники (Health at a Glance 2015) стверджують: чоловіки з вищою освітою в країнах ОЕСР (Організації економічного співробітництва і розвитку) живуть на вісім років довше за тих, хто скінчив лише середню школу.

Визнання проблеми передчасної смертності чоловіків у нашій країні і розуміння того, що вона зумовлена в основному соціальними чинниками (поширеністю шкідливих звичок, недостатньо відповідальним ставленням до власного здоров’я і безпеки, меншою прихильністю до медичних рекомендацій у разі його порушення, ризикованою поведінкою тощо) допоможе розробці адекватних дій для збереження найціннішого – життя.

Детальніше про те, чому жінки в Україні живуть довше за чоловіків, читайте в статті Наталії Рингач "Дискримінація перед обличчям смерті: стать має значення" для читачів ZN.UA.

Також про те, чому українки народжують після 40-ка років, про тенденції народжуваності і смертності за 29 років незалежності і міграцію українців читайте в статті Елли Лібанової "Скільки нас і чому" на сайті ZN.UA.