Кілька десятків осіб, яких Україна в рамках обміну збирається передати так званим "ЛНР" і "ДНР", з різних причин попросили виключити їх з обмінних списків, пише російська газета "Коммерсантъ" з посиланням на два джерела в Тристоронній контактній групй щодо врегулювання ситуації на сході України.
"За словами одного з них, близько сорока осіб із числа тих, кого українська сторона готувалася передати Донецьку і Луганську, відмовилися брати участь в обміні і повертатися в ДНР і ЛНР. Співрозмовник не назвав усіх причин відмов, зазначивши лише, що серед відмовників є як ті, хто не хоче повертатися в непідконтрольні Києву райони Донбасу, так і ті, хто бажає відбути призначене покарання і тим самим закрити питання кримінального переслідування в Україні", - пише видання.
Раніше так зване керівництво псевдореспублік запросило перевірку добровільності відмови від обміну, яку повинні були провести представники Міжнародного червоного хреста. Однак бойовики виступили проти цього і наполягли на тому, щоб перевірку здійснив координатор підгрупи ТКГ з гуманітарних Тоні Фріш. Проте він зможе приступити до перевірки тільки після католицького Різдва, яке відзначається 25 грудня.
Зазначимо, що напередодні Тристороння контактна група в Мінську обговорювала питання обміну утримуваними особами за формулою "всіх на всіх", а також чергового режиму припинення вогню в Донбасі. Однак ні дату обміну, ні дату початку "перемир'я" погодити не вдалося.
Нагадаємо, за результатами нормандського саміту, який відбувся 9 грудня у Парижі учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб, розведення військ на трьох ділянках, розширення мандата СММ ОБСЄ та продовження розмінування.
Наступна зустріч лідерів України, Франції, Німеччини і Росії запланована на березень 2020 року. За цей час політичні радники лідерів нормандської четвірки повинні узгодити кроки з імплементації політичних заходів: прийняття закону про особливий порядок самоврядування ОРДЛО на постійній основі, інкорпорації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство та підготовки місцевих виборів.
Детальніше про результати переговорів у нормандському форматі в Парижі та їхній вплив на Україну читайте матеріалі Тетяни Сіліної "Нормандський айсберг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".