На придбання медикаментів за всіма програмами МОЗ в цьому році збиралося витратити 2,2 млрд грн, однак тендери не проводилися місяцями.
Про це у своїй статті для ZN.UA пише глава Держпідприємництва Михайло Бродський.
"Особливо воно (це питання - ред.) пекуче для інфікованих ВІЛ і гепатитом С, онкохворих і хворих на туберкульоз, діабет та інші поширені тяжкі захворювання. Вони вам по днях, а дехто й по хвилинах, розкажуть, як останні 5-7 місяців чекали від держави ліків. Але тендери не проводилися днями, місяцями. Тепер я можу цілком упевнено стверджувати: таких необхідних препаратів не закуповували через те, що два клани в Міністерстві охорони здоров'я не могли поділити пиріг у понад 2,2 млрд грн", - стверджує глава Держпідприємництва.
"Про перший із кланів я невтомно говорю ось уже кілька місяців, і днями вперше публічно згадав про нього сам міністр Олег Мусій: він перекладає вину за блокування закупівель на свого заступника Руслана Салютіна, який безпосередньо відповідав за проведення тендерів", - нагадав він.
За словами Бродського, Салютін потрапив до МОЗ за квотою Миколи Мартиненка - найближчого політичного соратника прем'єр-міністра Арсенія Яценюка.
"Але якщо він "пішов на вихід", то його куратор, судячи з усього, залишився при повноваженнях і вже підготував на посаду чергового протеже - Віктора Сірмана, людину, також не далеку від сімейного бізнесу Миколи Мартиненка", - підкреслив він.
"Але в Мусія теж була своя група імпортерів. Спочатку треба згадати такого собі Юрія Савка, якого міністр призначив своїм заступником. Доти Савко очолював асоціацію виробників інноваційних ліків "АПРАД", до складу якої входять близько двох десятків найбільших міжнародних компаній. На попередній посаді він активно відробляв гроші імпортерів... За деяким даними, Мусій лобіював Савка на посаду голови Держлікслужби, але Кабмін призначив людину Мартиненка. І тоді міністр наблизив "лобіста імпортерів" до себе особисто", - пише чиновник.
Як зазначив Бродський, навколо Мусія "міністра з'явилося чимало громадських організацій, які тягнуть за собою постачальників лікарських засобів", зокрема, "імпортерів, які працювали з Сім'єю і одіозним міністром Раїсою Богатирьовою".
"Відтак у МОЗ виникли два фармакологічні клани, жоден з яких не зміг довести свої пріоритетні права на проведення тендерів: група "Мартиненка-Салютіна" не змогла домовитися з фарма-нострою Мусія. Результат знає вся країна: тендери заблоковано, хворі страждають", - резюмував він.
Нагадаємо, 30 вересня Кабмін відсторонив від посади голову МОЗ Олега Мусія. Його заступника Руслана Салютина, відповідального за проведення тендерів, звільнили негайно, міністра ж - згідно з чинним законодавством - може відправити у відставку лише Верховна Рада. Офіційна причина звільнення - за зрив тендерів щодо закупівлі медичних препаратів.
Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Михайла Бродського "Тендери смерті". !zn