В Україні значна частина населення (40,5%) вважає, що було б краще, якби все залишалося так, як було в 3 фонду "Демократичні ініціативи" та Центру Разумкова.
Найбільше відчувають ностальгію за СРСР мешканці Сходу (56%), Центру (42%) та Півдня (35%), менше всього - Заходу (23%). Є також пряма залежність між віком і бажанням повернутися в радянські часи: найбільше шкодують за Радянським Союзом люди віком старше 60 років (67%) та у віці 50-59 років (51%), найменше - молодь до 30 років (14,5%).
Ставлення до колишнього Радянського Союзу безпосередньо пов'язане з матеріальним становищем сім'ї: серед тих, кому не вистачає коштів на харчування, 57% шкодують за Радянським Союзом, а серед тих, хто вважає себе забезпеченим - 24%.
Значна частина українських громадян відчуває більшу близькість до Радянського Союзу, ніж до України, - 34,6%. Найбільше така ідентифікація поширена на Сході (48%), Центрі (34%) та Півдні (32%), найменше - на Заході (17%). Ідентифікація з Радянським Союзом безпосередньо пов'язана з віком: 59% громадян старші за 60 років, 44% людей у віці 40-49 років і тільки 10% молоді до 30 років.
Спостережено також пряму залежність близькості до Радянського Союзу від матеріального становища сім'ї: серед тих, кому не вистачає коштів на харчування, 51% ототожнює себе з колишнім СРСР, а серед тих, хто вважає себе забезпеченим, - 19%.
Як зазначають соціологи, в Україні спостережено досить високі патерналістські настрої: 42% вважають, що держава повинна нести повну відповідальність за забезпечення кожної людини всім необхідним. Протилежну думку (що держава повинна забезпечити людям однакові "правила гри" в житті, а далі сама людина несе відповідальність за те, як вона ці шанси використовує) розділяє дещо більше громадян - 51%. До того ж патерналістські настрої помітно зростають: у 2006 році покладали всю відповідальність на державу 38% респондентів, на самих людей - 55%.
За даними опитування, 68% населення України впевнені, що більшість в Україні не зможе прожити без постійної турботи (піклування) з боку держави.
Дослідження було проведене фондом "Демократичні ініціативи" та соціологічною службою Центру Разумкова з 17 по 22 травня 2013. Усього було опитано 2010 респондентів у віці від 18 років у всіх регіонах України. Теоретична похибка вибірки - 2,3%.
Читайте також:
Кожен десятий українець вважає себе громадянином СРСР
Українці сумніваються щодо реальної незалежності країни