Активісти та родичі 24 військовополонених українських моряків провели біля посольства Росії у Києві акцію "Дев'ять місяців полону", пише Lb.ua.
"Нашою сьогоднішньою акцією ми хочемо нагадати морякам, що ми їх чекаємо, Україна їх чекає. Сподіваємося, що у найближчому майбутньому наші хлопці повернуться додому. РФ не вдалося зламати їх навіть полоном. Ми за них боремося, і продовжуватимемо боротися до остаточного їх звільнення", - сказав батько військовополоненого моряка Василя Сороки Віктор.
Акція на підтримку військовополонених приурочена до дати їх затримання - саме 25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували корабельну групу ВМС України в Керченській протоці.
Внаслідок атаки РФ троє моряків дістали поранення, зокрема Василь Сорока, усі 24 українця потрапили в полон. Також були захоплені малі броньовані артилерійські катери "Бердянськ" і "Нікополь" і рейдовий буксир "Яни Капу".
Минулого тижня у Кремлі підтвердили, що президенти Росії і Франції Володимир Путін і Еммануель Макрон під час зустрічі 19 серпня обговорювали питання обміну українських військовополонених моряків і політв'язнів на засуджених та підозрюваних у злочинах проти України громадян РФ.
Нагадаємо, 17 липня Лефортовський суд Москви продовжив термін утримання під вартою усім 24 морякам ще на три місяці.
25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків, захоплених в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти". Росія відзвітувала трибуналу про виконання вимоги, однак українців досі утримують у СІЗО "Лефортове" (Москва), РФ продовжує маніпулювати власним розумінням рішення.
Наприкінці листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з країнами "Великої сімки".
Докладніше про позов України проти Росії у справі військовополонених моряків читайте у статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".