UA / RU
Підтримати ZN.ua

Більше чверті українців вважають, що Україна вступить у ЄС за 3-5 років: є ті, хто вважає, що цього не ніколи не станеться

Соціологи також дослідили прихильність українців до лідерів об'єднаної Європи

Ставлення до вступу до Європейського Союзу в Україні незмінні. Більшість Українців вважає, що це нагальна потреба. Кількість прихильників вступу до спільного європейського економічно-політичного простору сягнула показника 84%. Це більше, ніж показник грудня 2022 року, коли підтримували вступ до ЄС 79% опитаних. Проти вступу до Євросоюзу 7%. Кількість антагоністів євроспільноти скоротилось на 1% з грудня 2022 року, повідомили у Центрі Разумкова, презентуючи результати соціологічного опитування.

Є деякі відмінності щодо рівня підтримки вступу до Євросоюзу по регіонам. Традиційно вступ до ЄС найбільше підтримує 91% жителів західних областей. В інших регіонах такий рівень підтримки:

Впливає на рівень залученості до євроінтеграційних процесів вік. Молодь, якій до 30 років, переважно за вступ до ЄС – 89%. Старше покоління трохи менше підтримує цей євроінтеграційний рух – 80%.

Читайте також: Шмигаль розповів, коли Україна очікує на старт переговорів про вступ у ЄС

Коли Україна вступить до ЄС: від оптимізму до повного песимізму

Оцінка того коли Україна долучиться до складу країн ЄС коливається від помірного до песимістичного сценарію. “23% опитаних вважають, що Україна зможе вступити до ЄС упродовж 1–3 років, 27% – упродовж 3–5 років, 15% – упродовж 5–10 років, 5% – 10–20 років”, - зазначають експерти Центру Разумкова за результатами дослідження.

6% респондентів вважає, що Україна не зможе долучитись до ЄС ніколи.

Симпатії до політиків Європи та інших континентів

Ставлення до іноземних політиків в Україні корелюється зі ставленням до самої країни та кількості публічних позитивних кроків щодо держави. “Більшість опитаних висловлюють позивне ставлення до Джо Байдена (78%), Анджея Дуди (76%), Емманюеля Макрона (62%), Урсули фон дер Ляєн (60%), Ріші Сунака (56%), Олафа Шольца (55%), Джастіна Трюдо (50%). Відносна більшість опитаних висловлюють позитивне ставлення до Майї Санду (49%), Дональда Туска (47%), Джорджи Мелоні (39%)”,

Антирейтинг у Владіміра Путіна – 96%, Олександра Лукашенка – 92%. До них долучається угорський очільник Віктор Орбан (69%) та керівник КНР Сі Цзіньпін (64%).

Також експерти Центру провели дослідження щодо того, як українці сприймають інші країни та визначили перелік найбільш дружніх держав. Українці вважають найбільш дружніми країнами – Литву, Латвію та Велику Британію. Саме ці країни отримали позитивну оцінку не менше 90% респондентів. Несуттєво менше – Німеччина (89%), Естонія (89%), Канада (88%), США (87%), Франція (86%), Чехія (86%), Польща (86%), Нідерланди (83%), Молдова (81%).

Результати соціологічного опитування, що проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 19 по 25 січня 2024 року в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст опитування є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Опитування методом face-to-face проводилося на територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії.

Опитування проводилося за стратифікованою багатоступеневою вибіркою із застосуванням випадкового відбору на перших етапах формування вибірки та квотного методу відбору респондентів на заключному етапі (коли здійснювався відбір респондентів за статево-віковими квотами). Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).

Опитано 2000 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.