UA / RU
Підтримати ZN.ua

Базова військова служба: чи можуть її запровадити для українців до 25 років

Це може стати заміною строкової служби.

Через повномасштабне вторгнення РФ, в Україні оголошений воєнний стан та триває загальна мобілізація. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки.

У новому законопроєкті про мобілізацію, який погодив Кабмін, скасовується строкова служба. Замість неї планується ввести базову військову підготовку. 

Читайте також: Бронювання від мобілізації: чи можуть його отримати працівники критично-важливих підприємств

Відповідно до документа, в Україні для громадян у віці від 18 до 24 років скасована строкова служба. Людина замість неї має самостійно обрати час,  коли пройти військову підготовку. Сама підготовка займатиме максимум п'ять місяців, при цьому за людиною зберігається її робоче місце, чого зараз немає в чинному законодавстві.

У Верховній Раді обговорюють таке нововведення. Зокрема, народний депутат, заступник голови відповідного парламентського Комітету, голова постійної делегації України в ПА НАТО Єгор Чернєв раніше зазначив, що зараз строкова служба в армії триває від 12 до 18 місяців, залежно від того, є в людини вища освіта чи ні.

«Ми пропонуємо замінити її на тримісячний вишкіл – це базовий курс, а також два місяці фахової підготовки. Також ми пропонуємо, щоб людина, якій виповнилося 18 років, сама обрала час, коли вона готова пройти такий вишкіл з 18 до 25 років. Тобто людина сама вирішуватиме, що умовно наступного року чи через два роки вона готова пройти таке навчання», – пояснив він.

За словами Чернєва, такий підхід допоможе спланувати навантаження на наші полігони та центри підготовки.

«Головна ідея базової військової служби полягає в тому, що з таким сусідом, як Російська Федерація, всі наші громадяни повинні мати базову військову підготовку. Загалом це одна з тих ланок, яка повинна починатися ще у школі й закінчуватися військовою кафедрою у вишах», – резюмував народний депутат.

Всі обговорення щодо зменшення граничного мобілізаційного віку з 27 до 25 років виглядають уже не так гостро й актуально, оскільки до війська можуть бути рекрутовані юнаки хоч 18, хоч 22 років. Наразі відповідно до Закону «Про військовий обов’язок та військову службу» ця категорія вважається призовниками й підлягає лише призову на строкову військову службу. Наслідки такого нововведення можуть стати неприємним сюрпризом для деяких чоловіків. Чому — читайте у статті юриста LCF Law Group, молодшого лейтенанта запасу, інструктора із Tactical combat casualty care Володимира Романчука «Роки придатності: як молодь 18–25 років може бути мобілізована» на ZN.UA.