UA / RU
Підтримати ZN.ua

Багаті українці відмовляються брати участь у соцдослідженнях

Така ситуація характерна не тільки для України, але і для інших країн – багаті менш охоче розповідають про себе, ніж бідні.

Обстеження умов життя, які регулярно проводяться Держстатом і які ґрунтуються на вибірці близько 12 тис. домогосподарств, мають один суттєвий недолік. Участь у дослідженнях домогосподарств є суто добровільна, а не обов'язкова, отже, не всі домогосподарства, які потрапили у вибірку, погоджуються на участь у них. Можна виокремити дві основні причини відмов: небажання "світитися" з незаконними, тіньовими доходами та, меншою мірою, необхідність витрачати час на ведення всіх потрібних записів.

Про це в статті для DT.UA пише: Андрій Ревенко.

Від участі в обстеженнях в основному відмовляються більш заможні домогосподарства й особливо дуже багаті, які володіють чималою кількістю рухомого та нерухомого майна, - будинками, квартирами, земельними ділянками, машинами, а найбагатші - ще й власними літаками та яхтами.

Про це можна судити за такими даними. В обстеженні 2014 р. у цілому по Україні з 12713 відібраних домогосподарств погодилися взяти участь 87,6% (у т.ч. у сільській місцевості - 98,6%, малих містах - 92,1, великих містах - 78,8%). За регіонами відсоток участі вище в областях з переважно сільським населенням: в Івано-Франківській - 95,7%, Чернігівській - 97,0, Сумській - 97,3, Черкаській - 97,8%. А в областях з великими містами ці показники нижчі: в Одеській - 90,5%, Харківській - 90,1, Дніпропетровській - 75,9, а по м. Києву - тільки 67,7%.

"Здавалося б, домогосподарства, що відмовилися, можна додатково замінити тими, які погодилися би брати участь. Але виграшу це не дасть. Поза обстеженням знову опиняться більш заможні респонденти, а базові методологічні вимоги до вибірки будуть порушені. Звинувачувати в такому стані справ органи статистики не можна. Це все одно, що обвинувачувати Центральну виборчу комісію в тому, що у виборах не взяли участі всі зареєстровані виборці. Та й в інших соціологічних обстеженнях не всі респонденти відповідають на поставлені запитання. Тільки там вони подаються як "не змогли відповісти", - пише автор.

Ревенко зазначає, що подібна ситуація з небажанням брати участь в обстеженнях домогосподарств характерна не лише для України, а й для інших країн. Так, у Євросоюзі кілька років тому в країнах із вищим рівнем душових доходів частка "відмовників" була вищою, ніж у країнах з нижчими доходами. За наявними відомостями, вони становили в Люксембурзі 59%, ФРН - 52, Данії - 38%, у країнах же з нижчими душовими доходами цей показник був таким: у Португалії - 11%, Греції - 10. І в сусідніх з нами країнах кількість тих, хто відмовився від участі в обстеженні, вища, ніж в Україні: у Польщі - 49%, Угорщині - 39.

Детальніше про аналіз обстеження умов життя, які проводить Держкомстат України, читайте в статті Андрія Ревенко Як ми живемо у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".