Православна церква України увійшла до родини православних церков як рівна з усіма іншими, наголосив під час різдвяної літургії у Софії Київській митрополит Київський та всієї України Епіфаній. А президент України Петро Порошенко у своїй промові після служіння закликав усі помісні православні церкви визнати ПЦУ.
Святкове богослужіння 7 січня стало першим після надання Україні томосу про автокефалію ПЦУ, під час літургії українцям представили томос, підписаний та переданий Епіфанію Вселенським патріархом Варфоломієм.
"Наша правдива Українська православна церква увійшла до родини православних церков як автокефальна, рівна з усіма іншими. Вчора відправленням спільної божественної літургії в кафедральному соборі Святого Георгія Переможця на Фанарі ми засвідчили євхаристійну єдність зі вселенським православ'ям, тому двері нашої єдиної помісної православної церкви відчинені для всіх, хто бажає разом в ній служити Богові та її народові", - цитує митрополита УНІАН.
Президент Порошенко також закликав світові православні церкви "визнати Православну церкву України як сестру". І наголосив на том, що надання ПЦУ томоса про автокефалію звільняє українську церкву з полону Російської православної церкви (РПЦ).
"Нашу давню церкву, історія якої сягає часів князя Володимира, ми нарешті визволили з московської неволі, і вона, рівна між рівними, увійшла в родину, яка тепер складається з 15 незалежних помісних православних церков… Ми закликаємо всі світові православні церкви визнавати її (ПЦУ – ред.) як сестру, згадувати під іменем "Святіша Церква України" як таку, що має своєю кафедрою історичне місто Київ", - цитує президента "Українська правда".
Порошенко також відзначив значну роль ієрархів церков, які "продемонстрували єдність", та десятків мільйонів українців, які в Україні та світі "молилися багато поколінь, щоб Господь нам подав незалежну автокефальну церкву".
"Ми розірвали останні пута, які пов'язували нас із Росією з її фантазіями про Україну як про канонічну територію Російської православної церкви. Цього немає і вже не буде", - підкреслив гарант.
Попри отримання Україною церковної незалежності, попереду ще багато роботи зі зміцнення ПЦУ, нагадав її предстоятель.
"Найперше маємо надалі підносити молитви за церкву, за подолання ворожнечі та за примноження любові… Ми самі маємо відкласти минулі протистояння, відчуження та ворожнечу, бо лише через прощення одне одному ми зможемо справді утвердити єдину помісну автокефальну Українську православну церкву", - наголосив Епіфаній. І закликав вірян відкидати заклики до розпалювання ворожнечі та насильства.
Своєю чергою президент Порошенко нагадав, що словник сучасної української мови та сленгу обрав "томос", словом 2018 року. Воно додалося до неологізмів "Євромайдан", "донецький кіборг" і "безвіз", які є частиною української історії.
Тож, на думку гаранта, в майбутньому здійсниться те, що наразі виглядає непосильним. "Не раз вже переконувалися, що для нас немає нічого неможливого, коли ми солідарні… Буде результат: прийде і перемога, прийде мир, а Україна – країна успішна, заможна й радісна - стане членом ЄС і НАТО", - додав він.
Нагадаємо, 6 січня Україна отримала томос про автокефалію ПЦУ, підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм напередодні. Церемонія передачі палиці й томосу митрополиту Епіфанію офіційно завершила процедуру отримання Україною церковної незалежності.
15 грудня на Об'єднавчому соборі в Софії Київській був обраний голова помісної української церкви – Православної церкви України. Ним став 39-річний митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній.
Докладніше про майбутнє православного устрою в Україні читайте у статті Катерини Щоткіної "Просто автокефалія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".