UA / RU
Підтримати ZN.ua

Арбітраж ООН визначить юрисдикцію у справі про порушення РФ морського права не раніше осені

За словами Олени Зеркаль, питання про завдання збитків Україні, вирішуватимуть на останньому етапі розгляду.

Заступниця глави Міністерства закордонних справ України Олена Зеркаль повідомила про те, Арбітражний трибунал Міжнародного суду ООН з морського права може протягом від 3 до 6 місяців винести рішення щодо юрисдикції у справі за позовом України про порушення Росією права прибережної держави в рамках Конвенції ООН з морського права. При цьому, за словами Зеркаль, є три варіанти вирішення ситуації.

"Для нас є неприйнятним, найболючішим варіант, коли арбітраж може сказати, що вони не знайшли юрисдикцію. Але ми вважаємо, що цього не повинно бути, тому що інакше вони порушать основоположний принцип ООН невизнання. Тобто невизнання захоплення території шляхом застосування військової сили. І порушать резолюцію Генеральної Асамблеї. (...) Тепер ми чекаємо рішення юрисдикції, після цього трибунал визначиться, скільки у Росії є часу на подачу свого контрмеморандуму", - розповіла Зеркаль.

При цьому, на питання про те, чи винесуть рішення щодо юрисдикції протягом півроку, Зеркаль зазначила, що "насправді, рішення виносяться у проміжку від 3 до 6 місяців". Вона додала, що арбітраж поставили в скрутне становище, адже Росія стверджує, що суд не може розглядати справу, оскільки "мова йде про морські права України навколо російського Криму".

"Ми ж питання з приводу Криму не ставимо перед трибуналом взагалі ніяк. Ми просто говоримо про те, що Крим – це суверенна територія України, і це не є предметом цього спору. Предметом цього спору є порушення наших прав у Чорному, Азовському морях та в Керченській протоці, і вони стосуються незаконного видобутку наших природних ресурсів, незаконного вилову риби, незаконного будівництва Керченського мосту, перешкоди свободи навігації і т. д." – пояснила заступниця глави МЗС.

За словами Зеркаль, є три варіанти рішення. Арбітраж може відхилити або прийняти заяви РФ про відсутність юрисдикції у трибуналу. Однак судді можуть заявити про те, що "неможливо розглянути юрисдикцію на даному етапі і її потрібно розглядати разом з питанням по суті, розглядаючи факти". При цьому Зеркаль зазначила, що питання збитків, які несе Україна через порушення РФ Конвенції ООН з морського права, визначатимуть на останньому етапі.

"Зараз ми говоримо про те, що за цей час росіяни вже видобули понад 9 млрд кубометрів газу і що цей газ належить Україні, таким чином, вони крадуть у України природні ресурси, які належать народу України", - повідомила Зеркаль, додавши, що те ж саме стосується і рибного лову.

Нагадаємо, що арбітражний розгляд було порушено 16 вересня 2016 року, коли Україна подала на Російську Федерацію заяву за порушення Конвенції ООН з морського права, зокрема ініціювавши спір про права прибережної держави у Чорному, Азовському і Керченській протоках.

Перший раунд слухань щодо юрисдикції суду відбувся 11-12 червня. Тоді першою виступала Росія. Глава української делегації Олена Зеркаль під час виступу назвала статті Конвенції ООН, які порушує Росія. Вона також зазначила, що РФ намагається забрати в України право на дозвіл спору щодо цього питання.

13-14 червня розпочався другий раунд слухань, під час якого першою також виступала РФ. Після завершення слухань представник суду Хуан Ігнасіо Массун зазначив, що за підсумками розгляду спору буде прийняте рішення, яке може передбачати відшкодування збитків згідно з додатком 7 Конвенції ООН з морського права.

У свою чергу Зеркаль зазначила, що Росія бачить себе переможцем, якого не судять, тому заперечує саму можливість того, що її дії можуть розглядатися судом або трибуналом.