Попри війну, в Україні не скасували аліменти на дітей. Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Законодавством також не передбачено звільнення від аліментів непрацюючої особи. У Мін'юсті розповіли про порядок стягнення аліментів з безробітної особи.
Чи можна стягнути аліменти з людини, яка має статус безробітного
Заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном.
«Якщо у боржника відсутні доходи і він не працює, поряд з тим у виконавця відсутні відомості про сплату аліментів, він нараховуватиме заборгованість, виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості», – наголосили у відомстві.
На допомогу з державного соціального страхування, що виплачується в разі тимчасової непрацездатності та в інших випадках, допомогу по безробіттю та соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства, призначену відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», стягнення може бути звернено виключно за рішеннями про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також втратою годувальника.
У Мін'юсті пояснили, що якщо боржник перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітний і отримує допомогу по безробіттю, то з такої соціальної допомоги виконавцем стягуються присуджені аліменти.
Що загрожує тим, хто не платить аліменти
В Україні за ухилення від сплати коштів на утримання дитини передбачені цивільна, адміністративна і кримінальна відповідальності, залежно від тяжкості проступку та величини заборгованості по аліментах.
За несплату аліментів у відсотках від суми заборгованості до боржників застосовуються такі штрафи:
- понад один рік – 20%;
- понад два роки – 30%;
- понад три роки – 50%.
Якщо заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:
- про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України;
- про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;
- про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;
- про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання.
Обмеження будуть зняті, коли боржник закриє заборгованість зі сплати аліментів у повному обсязі.
Раніше ми писали, чи можна стягнути аліменти з військовослужбовця.