UA / RU
Підтримати ZN.ua

Акція на Банковій: громадськість вимагає припинити переслідування активіста Ратушного

В правозахисних організаціях переконані, що переслідування Романа Ратушного з боку органів правопорядку є неприпустимим та політично вмотивованим.

Організації громадянського суспільства закликають правоохоронців припинити тиск і переслідування активіста, керівника громадської ініціативи «Захистимо Протасів Яр» Романа Ратушного. Тиждень тому поліція вручила йому повідомлення про підозру у зв’язку з подіями на Банковій 20 березня. 

"Ми вважаємо переслідування Романа Ратушного з боку органів правопорядку неприпустимим та політично вмотивованим, зважаючи на відсутність доказів участі активіста в хуліганських діях, заподіянні шкоди майну та сумнівних обставинах, вказаних у пред’явленій підозрі. Зокрема, звертаючи увагу на численні факти тиску на нього з моменту початку заснування ініціативи “Захистимо Протасів Яр”, припускаємо, що оголошення підозри Ратушному є продовженням його переслідування з боку зацікавлених високопосадовців, які мали безпосередній конфлікт з активістом під час кампанії на захист Протасового Яру в Києві", - йдеться у тексті звернення, опублікованому на сайті ZMINA.

Активісти вимагають "припинити безпідставне кримінальне переслідування Романа Ратушного", а також "провести розслідування погроз, які він отримав у зв’язку зі своєю діяльністю на захист Протасового Яру від забудови, 29 серпня 2019 року, 20 вересня 2019 року та 8 жовтня 2019 року та у зв’язку з якими з початку жовтня 2019 року був змушений змінити місце проживання з міркувань безпеки". 

Зазначається, що національні та міжнародні правозахисні організації (Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр прав людини ZMINA, Truth Hounds та Freedom House в Україні) включили Романа Ратушного у перелік громадських активістів, які зазнають переслідувань у зв’язку зі своєю правозахисною чи громадською діяльністю. 

Читайте також: Адвокат повідомив про вручення підозри активісту Ратушному за участь в акції на Банковій

Нагадаємо, 20 березня під Офісом президента відбулася акція на підтримку одеського активіста Сергія Стерненка, фігурантів "справи Шеремета" Андрія Антоненка, Юлії Кузьменко, Яни Дугарь і ветеранки АТО Вікторії "Фортуни" Котеленець. Акцію "Не чуєш? Побачиш!" приурочили до дня народження Стерненка, якому того дня виповнилося 26 років. Під час акції невідомі пошкодили двері ОПУ і обписали фасад образливими написами. За оцінками групи громадського спостереження OZON, в акції взяло участь 700-900 осіб.

Того ж вечора правоохоронці затримали Владислава Гранецького-Стафійчука (Влада Сорда). Йому інкримінують "хуліганство із застосуванням зброї", підозру вручали без адвоката. Суд обрав Владу Сорду запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. 23 березня підозру за тією ж статею вручили ще одному учаснику акції - лідеру руху "Гонор" Сергію Філімонову - теж, не чекаючи адвоката. Третім підозрюваним став ветеран АТО Євген Строкань

24 березня повідомлення про підозру вручили керівнику громадської ініціативи «Захистимо Протасів Яр» Роману Ратушному. Усього Нацполіція підготувала підозри сімом учасникам акції.

Ратушного звинувачують  у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 296 КК України (Хуліганство вчинене із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень). Ця підозра по формі та суті не підкріплена доказовою базою, оскільки відсутні докази, що під час нанесення шкоди будівлі Офісу Президента Роман Ратушний брав безпосередню участь у вчинені цих дій. 

В Офісі президента оцінили збитки, завдані протестувальниками, в 2 млн гривень, а також звинуватили в провокації противників чинної влади. Редакція ZN.UA зібрала реакції українських політиків, журналістів і громадських активістів на події на Банковій.