Міжнародна правозахисна організація Amnesty International під час підготовки останнього звіту щодо війни в Україні використовувала свідчення людей, які пройшли фільтраційні табори росіян чи утримувалися в тюрмах на окупованій території.
«Amnesty International використали для підготовки скандального звіту свідчення людей, які знаходились в фільтраційних таборах та тюрмах на тимчасово окупованих територіях - а отже інтерв’ю відібрані під очевидним тиском», - повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури України.
Незалежні журналісти й волонтери збирали матеріал на території фільтраційних таборів та тюрем, розташованих у Криму та на Донбасі. Водночас, опитування проводилось серед «бажаючих» надати інформацію.
Очевидно, що такі інтерв’ю були відібрані під тиском з боку російських спецслужб й окупаційних адміністрацій. Інколи «правильне» інтерв’ю було єдиним шансом пройти фільтрацію та виїхати за межі окупованих територій. А отже, ці матеріали не мали потрапити у звіт, наголошують у Центрі.
«Крім цього, зібрані журналістами та найманими волонтерами матеріали також проходили перевірку адміністрацією закладів та, в окремих випадках, співробітниками ФСБ РФ», - наголошується у повідомленні.
Напередодні в організації перепросили за «страждання та гнів», спричиненні публікацією звіту, однак наголосили, що не відмовляються від наведений у ньому висновків про те, що відбиваючи російську агресію, ЗСУ «наражають на небезпеку» цивільних.
Експерти розкритикували звіт як такий, що теоретизує війну та не має нічого спільного з реальними бойовими діями. The Times присвятило звіту статтю, в якій звинуватило правозахисників у просуванні російських наративів. Українська філія у підготовці звіту участі не брала, наступного дня після публікації звільнилася голова AI в Україні Оксана Покальчук.