UA / RU
Підтримати ZN.ua

Адвкаты звернуться в ООН і ЄСПЛ через вирок фігурантам сімферопольської "справи Хізб ут-Тахрір"

Верховний суд РФ скоротив терміни ув'язнення кримчан всього на півроку.

Захисники фігурантів першої сімферопольської "справи Хізб ут-Тахрір", яких Верховний суд РФ залишив під арештом, оскаржать вирок у міжнародних інстанціях, передає "Крим.Реалії". За словами адвоката Лілі Гемеджи, обмін утримуваними особами може допомогти сім'ям кримчан возз'єднатися, але не вирішить глобальної проблеми переслідування кримських татар окупантами.

"Сторона захисту висловила свої аргументи, чому вона вважає вирок Північно-Кавказького окружного військового суду Ростова-на-Дону незаконним. Всім нашим підзахисним була знижена міра покарання на півроку, що сторона захисту не розцінює як суттєве досягнення. Після отримання вироку на руки, адвокати будуть подавати скаргу в Європейський суд з прав людини", – повідомила Гемеджи.

Адвокат додала, що, можливо, сторона захисту подаватиме скарги і в комітети ООН, де "ми будемо продовжувати доводити невинність своїх підзахисних і порушення низки статей Європейської конвенції". Гемеджи також уточнила, що обмін утримуваними особами між Україною і РФ вирішить питання політичних переслідувань тільки на час, але не вирішить проблему глобально".

"Якщо розглядати обмін як можливе рішення цієї проблеми, то для родичів політв'язнів – це було б великою підмогою, коли сім'ї могли б возз'єднатися. Але обмін, на превеликий жаль, не вирішує глобально всієї проблеми. І після того, як звільнять одних, можливо, кримінальне переслідування інших активістів", – підсумував адвокат.

Зазначимо, що провести обмін утримуваними особами у форматі "всіх на всіх" до кінця року учасники Тристоронньої контактної групи в Мінську домовилися 23 грудня. Спочатку обмін погодили лідери України, Німеччини, Франції та Росії під час нормандського саміту в Парижі.

24 грудня Верховний суд Росії розглянув апеляцію на вирок фігурантам першої сімферопольської "справи Хізб ут-Тахрір" і змінив кримчанам терміни "покарання". Однак терміни утримання політв'язнів за ґратами зменшилися лише на кілька місяців. Так, Теймура Абдуллаєва засудили до 16 років 6 місяців ув'язнення і 1 року 4 місяців адміннагляду замість 17 років колонії суворого режиму і 1 року 6 місяців обмеження волі; Узеіра Абдуллаєва – до 12 років 6 місяців замість 13 років; Рустема Ісмаїлова – до 13 років 6 місяців замість 14 років; Еміля Джемаденова – до 11 років 6 місяців замість 12 років; Айдера Саледінова – до 11 років 6 місяців замість 12 років.

Нагадаємо, Російські силовики провели обшуки в будинках Абдуллаєвих, Саледінова, Ісмаїлова, і Джемаденова восени 2016 року. Усіх п'ятьох затримали, звинувативши у причетності до організації "Хізб ут-Тахрір". Її члени виступають за об'єднання всіх мусульманських країн в єдиний ісламський халіфат, але заперечують насильницькі способи досягнення цієї мети. У Росії "Хізб ут-Тахрір" визнана "терористичною організацією".

Політично мотивовану "справу Хізб ут-Тахрір" неодноразово засуджували міжнародні правозахисні організації, представницькі органи кримських татар і Міністерство закордонних справ України. Однак Росія продовжує переслідувати її фігурантів за нібито "тероризм і екстремізм".