UA / RU
Підтримати ZN.ua

15 українських моряків у Москві назвали себе військовополоненими

Поранених моряків планують перевести з "Матроської тиші" в "Лефортово".

Уже 15 з 24 українських моряків, яких тримають у СІЗО Москви, назвали себе військовополоненими і вимагають поводитися з ними згідно з положеннями Женевської конвенції, повідомив адвокат Сергій Бадамшин.

Захисник додав, що так званий "суд" в окупованому Криму другий день поспіль розглядає апеляції українських військовослужбовців щодо незаконних арештів.

"Суд" відхиляє всі скарги. Але потрібно розуміти, що "суд" не проявить тут ні гуманності, ні незалежності", - розповів Бадамшин в коментарі Hromadske.ua ввечері у четвер, 20 грудня.

Адвокат висловив упевненість, що настпне продовження арешту відбудеться в "автоматичному режимі", ймовірно, наприкінці січня, і моряків залишать у СІЗО ще на три місяці.

Бадамшин уточнив, що троє поранених українців – Василь Сорока, Андрій Ейдер і Андрій Артеменко – все ще перебувають у тюремній лікарні "Матроської тиші", але їх планують перевести до "Лефортово".

"Там умови жорсткіші, немає можливості спілкуватися. І, звичайно, основне завдання – ізолювати моряків і не дати їм спілкуватися із захистом", - констатував адвокат.

Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".

Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".

17 грудня Генасамблея ООН прийняла резолюцію, яка засуджує мілітаризацію окупованого Криму і дії РФ в акваторії Чорного і Азовського морів.

У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли прикордонники, армія, поліція та СБУ.

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".