UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія має заплатити за завдані збитки — Кулеба

Міністр закордонних справ України вважає, що конфіскація заморожених російських активів була б не лише справедливою, але й законною.

Росія має заплатити за величезну шкоду, яку вона завдала Україні своєю неспровокованою й абсолютно невиправданою агресією. І зараз, коли минула друга річниця повномасштабного вторгнення, активи Росії допоможуть компенсувати деякі фізичні руйнування та підтримати оборону України, вважає Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Наразі у різних західних юрисдикціях заморожено понад 300 мільярдів доларів активів російського Центрального банку. Існують також інші "знерухомлені" російські гроші, що належать російським олігархам, на яких поширюються санкції. І президент України Володимир Зеленський справедливо наполягає на конфіскації цих активів, щоб допомогти Україні у відновленні та обороні, пише видання Politico.

Читайте також: Перетворення заморожених російських коштів на українські військові облігації: за чи проти — Financial Times

"Дехто на Заході перешкоджає конфіскації, стверджуючи, що вона порушить верховенство закону. Але це пахне лицемірством. Частина західних банкірів і фінансових інститутів десятиліттями допомагали російським олігархам відмивати й розміщувати їхні брудні гроші, і я не пригадаю, щоб хтось із них замислювався про верховенство закону, коли йшлося про ці незаконно нажиті гроші", — зазначає Дмитро Кулеба.

Співробітникам правоохоронних органів слід ретельніше вивчити банківські рахунки, які довірені особи президента Владіміра Путіна мають за межами Росії, зокрема рахунки віолончеліста і бізнесмена Сергея Ролдугіна. Конфіскація буде не тільки справедливою, а й законною — це вже довели численні правознавці та юристи. Згідно з міжнародним правом, держава-агресор зобов'язана виплачувати репарації за акти збройної агресії. Статті ООН про відповідальність держав за міжнародно-протиправні діяння допускають такі контрзаходи.

Читайте також: Арешт заморожених 300 мільярдів доларів Росії є законним, невідкладним і правильним — Bloomberg

Проте деякі скептики помилково стверджують, що конфіскація ризикує дестабілізувати західну фінансову систему і міжнародні фінанси, підірвати резервні валюти, поставивши під сумнів безпеку іноземних інвестицій. Цікаво, що цей аргумент за кожної зручної нагоди пропагує і Кремль. Однак авторитетні експерти вже спростували ці побоювання.

"Ми розуміємо, що комплексне використання прибутків і активів може бути забезпечено тільки низкою національних і спільних кроків, а не одним колективним ривком — у всіх країн є свої юридичні нюанси. Але, з огляду на все це, доцільно вже цього року розпочати конфіскацію заморожених активів ЦБ РФ у повному обсязі", — стверджує Міністр закордонних справ України.

Читайте також: Чому Захід повинен заарештувати активи Центрального банку Росії — The Telegraph

Крім того, конфіскація активів російських олігархів — ще один важливий аспект усього цього, і ЄС уже задає тенденцію, завершуючи розробку необхідного законодавства з цього питання. Деякі союзники України стурбовані тим, що рішення про арешт активів російського Центрального банку може створити прецедент для інших країн, які вимагатимуть репарацій за минулі війни. Але ці побоювання безпідставні.

"Правовий механізм конфіскації російських активів може бути адаптований до конкретного випадку агресії проти України й не матиме зворотної сили. Навпаки, він послужить потужним стримувальним фактором, змусивши інших потенційних агресорів замислитися про фінансові наслідки нападу на інші країни", — підсумував Кулеба.