UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зразки астероїда Рюгу містять найдавніший матеріал, який коли-небудь досліджувався вченими

Астероїд обертається на орбіті між Землею та Марсом.

Дві групи вчених, які вивчають зразки астероїда Рюгу, доставлені на Землю, заявили про те, що вони містять найдавніші фрагменти речовини з усіх, які будь-коли досліджувалися. Вони надають нам нові дані щодо формування Сонячної системи, повідомляє Space.com.

"Ми все ще знаходимося на початку нашого дослідження, але наш аналіз свідчить про те, що це одні з найдавніших матеріалів, які доступні для вивчення в лабораторіях", - заявив Седрік Пілорже з Інституту космічної астрофізики Університету Париж-Саклі, автор одного з досліджень.

Точний вік матеріалу ще невідомий, його встановлять під час подальшого аналізу.

Читайте також: NASA успішно запустило апарат DART, який має врізатися у супутник астероїда

Загалом станція «Хаябуса-2» зібрала приблизно 5,4 грами речовини. Довжина найбільших частинок становить приблизно вісім міліметрів, а найдрібніших – один міліметр. За словами вчених, на перший погляд, зразки здаються неймовірно темними шматочками чорного перцю.

Автор другого дослідження, Тору Яда з Японської агенції аерокосмічних досліджень, розповів, що його група тримає зразки у вакуумній камері або герметичному середовищі, заповненому очищеним азотом. Це дозволяє вивчати матеріал, не піддаючи його впливу земної атмосфери.

Вчені досліджували зразки за допомогою оптичного телескопа та інших інструментів, які вимірюють те, як гірські породи поглинають, випромінюють та відображають різні довжини хвиль у видимому та інфрачервоному спектрах.

Так, дослідники з'ясували, що зразки астероїда відображають лише 2-3% світла, яке падає на них. Крім того, їхня об'ємна щільність виявилася нижчою, ніж у інших відомих астероїдів. Тобто породи Рюгу дуже пористі, між ними може існувати безліч кишень порожнього простору, через які можуть просочуватися вода та газ.

Ці дані узгоджуються з попередніми дослідженнями, під час яких було встановлено, що астероїд Рюгу складається з пористої породи.

Пілорже та його команда використали метод, відомий як гіперспектральна мікроскопія, що дозволило їм детально вивчити склад зразків астероїду. Мікроскоп висвітлює зразки світлом різної довжини хвилі, роблячи знімки з високою роздільною здатністю. Таким чином, команді дослідників вдалося виявити найдрібніші деталі світла, структури та складу порід астероїду.

Знімки зразків Рюгу показали, що він складається з гідратованої матриці, що включає глину, з вкрапленнями з високим вмістом вуглецю. Вчені відзначають, деякі властивості матеріалу були схожі з вуглецевими ходритами, тоді як інші відрізнялися.

Зразки астероїда Рюгу також є одними з найтемніших з тих, що коли-небудь вивчалися. Чому вони настільки темні, як це пов'язано з еволюцією небесного тіла, вченим все ще доведеться з'ясувати. У складі астероїда також знайшли зразки з високим вмістом аміаку, які можуть розповісти вченим у тому, як відбувалося формування Рюгу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Астероїд Рюгу обертається на орбіті між Землею та Марсом, його діаметр становить 900 метрів. Вважається, що він містить у собі матеріал із туманності, з якої сформувалися Сонце та планети навколо нього.

Станція «Хаябуса-2» зібрала зразки астероїда у 2019 році, а 6 грудня 2020 їх успішно доставили на Землю.