Російські генетики уточнили стать скіфської дитини, мумію якої знайшли в 1988 році в могильнику Сариг-Булун в Туві. Виявилося, що це була дівчинка, яку виховували як воїна, а не хлопчик, як вважалося довгий час, повідомляє N+1.
Комплекс курганів, який знайшли вчені, містить у собі сім поховань. В одному з них виявили колоду з дерева модрини, а в ній – мумію дитини у віці 12-14 років. Разом з нею знайшли також лук, сагайдак, стріли і чекан, тому дослідники припустили, що це хлопчик, якого готували стати воїном.
У ході нового дослідження вчені повторно вивчили мумію, її одяг і предмети з колоди. Вони провели радіовуглецевий аналіз фрагментів кісток і стріл, звернули увагу на будову наконечників і відсутність оперення. З трьох зубів і шкіри (вона у мумії збереглася на обличчі; ймовірно, через поганий доступ кисню і велику кількість ефірних масел, що виділяються деревиною модрини) отримали генетичний матеріал для повногеномного секвенування. Також волоски з шуби, в яку був одягнений похований, порівняли з вовною різних ссавців.
Вченим не вдалося знайти слідів Y-хромосоми, характерної для чоловіків, з чого вони зробили висновок, що підліток був дівчинкою. Її шуба була виготовлена зі шкур тушканчиків. Лук зроблений з цільного шматка берези, сагайдак — з товстої шкіри (ймовірно, кінської), стріли були дерев'яними. Радіовуглецевий метод і будова стріл показали, що поховання можна віднести до кінця VII — початку VI ст. до нашої ери.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше археологи виявили поховання амазонки в головному уборі з дорогоцінних металів, яке датується другою половиною IV століття до нашої ери. Останки амазонки знайшли під час дослідження курганного могильника Дівиця V.