UA / RU
Підтримати ZN.ua

Змії втратили ноги при переході до нірного способу життя – вчені

Вчені звернули увагу на незвичайну будову внутрішнього вуха викопної змії.

Дослідники з Единбурзького університету прийшли до висновку, що змії позбулися своїх ніг при переході до нірного способу життя. Крім того, в ході своїх досліджень вони також виявили найбільшу з відомих змій, яка здатна закопуватися в землю.

У рамках дослідження вчені вивчили будову черепа змії Dinilysia patagonica, яка жила близько 90 мільйонів років тому. Через специфічну форму черепа раніше вчені вважали, що змія не вміла закопуватися в землю самостійно, однак на цей раз дослідники звернули увагу на будову внутрішнього вуха, зображення якого було отримано за допомогою комп'ютерної томографії.

Читайте також: Вчені створили керований підводний човен розміром в одну молекулу

За формою внутрішнього вуха можна судити про спосіб життя тієї чи іншої тварини. Виявилося, що форма внутрішнього вуха Dinilysia patagonica аналогічна формі цього органу у сучасних ящірок і змій, які вміють закопуватися в землю. Таким чином, Dinilysia patagonica стала найбільшою з відомих на сьогоднішній день змій, що здатні зариватися під землю - довжина тіла дорослої особини могла досягати трьох метрів.

N+1

За словами вчених, внутрішнє вухо є дуже зручним для досліджень, оскільки захищене черепом, тому вище ймовірність того, що скаменілість збереглася до наших днів неушкодженою. Воно також дає можливість відповісти на головне питання: коли ящірки втратили свої ноги і почали повзати по землі всім тілом. На думку вчених, це сталося в період переходу до нірного способу життя.

Раніше повідомлялося про те, що вчені знайшли викопну змію з чотирма ногами. Знахідка є першою в світі змією, яка володіла кінцівками. Вона була виявлена доктором Девідом Мартиллом з Університету Портсмута в Бразилії, під час проведення розкопок зі студентами. Вік знайденого зразка становить приблизно 110 мільйонів років.