UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зміни клімату загрожують повною дестабілізацією Гольфстріма— вчені

Зміна течії матиме руйнівні наслідки для всієї планети.

Вчені-кліматологи виявили, що Гольфстрім і інші течії Атлантичної меридіональної перекидаючої циркуляції (АМОС) нестабільні, повідомляє The Guradian. Це може обернутися для планети глобальними катастрофами.

Таке дослідження провели вчені з Потсдамського інституту кліматичних змін, Вільного університету Берліна й Університету Ексетера. Вони виявили, що майже повна втрата стійкості АМОС відбулася за останнє сторіччя.

А у 2018 році течії досягли максимального уповільнення за 1600 років, проте нові результати дослідження показують, що вони можуть наближатися до повної зупинки.

AMOC грає важливу роль в екосистемі Землі. Це гігантська океанська течія в Атлантиці переносить теплу воду з тропіків на північ по поверхні океану і холодну воду на південь по дну океану. Гольфстрім є одним з рукавів цієї течії, і від нього залежить клімат багатьох регіонів.

Його дестабілізація привела б до катастрофічних наслідків, як мінімум порушивши баланс дощів, від яких безпосередньо залежить життя мільярдів людей в Індії, Південній Америці й Західній Африці.

Читайте також: Нашестя пінгвінів біля станції «Академік Вернадський»: глобальне потепління змушує птахів змінювати звички

Це також може посилити шторми та знизити середню річну температуру в Європі, збільшити рівень моря на сході Північної Америки, а також загрожувати зникненням тропічних лісів Амазонки й крижаних щитів Антарктики.

Однак вчені не можуть з високою точністю прогнозувати дату колапсу, адже АМОС має складну систему течій, а також в цьому питанні важливу роль відіграє тема глобального потепління. Точно поки неясно, скільки ще CO2 сприятиме колапсу АМОС.

Тому єдине, що потрібно зробити, - це знизити викиди на якомога нижчий рівень, стверджують вчені. Імовірність того, що це станеться - збільшується з кожним грамом CO2, який ми викидаємо в атмосферу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

При цьому АМОС може перейти у два стани. Перший - це коли стабільність течії значно зменшитися і призведе до максимального уповільнення циркуляції потоку. Цей процес не тільки переміщує теплову енергію з океану та атмосфери, а й переносить суміш мінералів і органічних сполук, які удобрюють океанські води.

А другий можливий варіант, це коли слабка система циркуляції з млявими водами не поспішатиме розподіляти теплу, багату поживними речовинами воду, збагачуючи Атлантичний океан, тим самим сприяючи його нагріванню і зменшенню його солоності.

Нагадаємо, що зникнення прибережних лісів становить серйозну загрозу. Ці екосистеми унікальним чином підтримують планету і людей. Вони поглинають вуглець і захищають від повеней.