Потенційне зіткнення Землі з планетою Теєю могло не тільки створити Місяць, але й запустити на нашій планеті тектоніку плит за рахунок тепла, що виникло від удару, заявила група вчених з Каліфорнійського технологічного інституту (США) за результатами комп'ютерного моделювання, пише The New York Times.
Вважається, що коли дві планети зіткнулися, уламки, які відлетіли в бік, застрягли на орбіті молодої, пошкодженої Землі і привели до утворення Місяця.
Згідно з новим дослідженням, удар міг породити і тектоніку плит - двигун, який приводить в рух гігантські континентальні та океанічні плити Землі і викликає землетруси, виверження вулканів і, зрештою, зміну поверхні нашої планети приблизно кожні 200 мільйонів років.
Ще однією підказкою, крім комп'ютерного моделювання, на думку вчених, є знайдені в західній Австралії камені з кристалами, що утворилися близько 4.4 мільярда років тому – з геологічного погляду, невдовзі після того, як Тея зіткнулася із Землею.
Ці кристали під назвою циркони утворюються тільки там, де відбувається субдукція плит, а субдукція може відбутися лише на планеті з активною тектонікою плит.
Щойно співавтор нового дослідження Цянь Юань із Каліфорнійського технологічного інституту дізнався, що циркони утворилися після удару Теї, він вирішив, що зіткнення якось пов'язане з початком тектоніки плит.
Бредфорд Фоулі, геофізик з Університету штату Пенсільванія, вважає, що ідея тектоніки плит, яка почалася в результаті зіткнення планет, має сенс, але це не єдиний спосіб виникнення тектоніки.
Альтернативне пояснення, яке дослідження не спростовує, каже він, полягає в тому, що початкове формування ядра планети могло зробити його достатньо гарячим для початку тектонічної активності.
Завдання подібних досліджень, зазначає доктор Юань, полягає в тому, щоб точно уявити фізичний стан нашої планети понад чотири мільярди років тому.
Раніше дослідники з Віденського університету припустили, що до зіткнення із Землею Тея перебувала на місці Марса.