UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зібрані китайським апаратом породи Місяця спантеличили вчених

Чому активність все ще зберігалася в цьому регіоні Місяця так пізно, залишається загадкою.

Новий аналіз місячних порід, що їх зібрала китайська станція «Чан'е-5», підтвердив, що вулканічна активність зберігалася на супутнику Землі набагато довше, ніж вважалося. Але він же порушив і нові питання, пов'язані з цією активністю, повідомляє Space.com.

Китайський апарат «Чан'є-5» зібрав приблизно 1,73 кілограми місячних порід у регіоні під назвою Океан Бур на Місяці. Цей регіон обрали через невелику кількість кратерів, що свідчило про те, що він молодший від областей, які досліджували «Аполлони» та радянська місія «Луна».

Перші результати аналізу порід, що були опубліковані у жовтні, показали, що вік зразків становить 1,97 мільярда років. Новий аналіз датував їх періодом 2,03 мільярда років тому – майже поряд за геологічними мірками. Це підтверджує, що вулканічна активність спостерігалася на Місяці через мільярди років після того, як області, які «Аполлонів» та «Місяць», стали неактивними.

Читайте також: Компанія Firefly Aerospace побудує модуль для посадки на Місяць до вересня 2023 року

Це відкриття говорить про шар, що знаходиться під корою Місяця. За словами дослідників, відкриття свідчить про те, що глибокі шари мантії зберігали тепло достатньо довго для того, щоб плавити матеріал та викидати на поверхню базальти.

А ось те, чому мантія зберігала тепло так пізно в історії супутника Землі, залишається загадкою. У двох нових роботах, присвячених аналізу зразків «Чан'е-5», вчені опублікували дані, що суперечать існуючим теоріям. Так, існуючі теорії зосереджені на елементах, що виділяють тепло: калії, рідкісноземельних елементах та фосфорі. Дослідники припускали, що цих елементів буде досить багато у цьому регіоні, що дозволить генерувати тепло.

Але у нових роботах вчені виявили лише середній зміст цих елементів. Тобто вони не були задіяні в пізньому вулканізмі на Місяці.

Олії у вогонь підлила і третя робота, в рамках якої вчені виявили нестачу води на Місяці. Дослідники вивчили вміст ізотопів водню у породах. Відносно високий вміст води міг би знизити температуру плавлення породи. Але нове дослідження показало, що води у ній практично не було. Тобто велика кількість води не може пояснити пізній вулканізм у цьому регіоні.

Вчені вважають, що можливим поясненням цих загадок може бути приливне нагрівання, викликане гравітаційним впливом Землі та Сонця.

Одне дослідники знають напевно - нові зразки порід допоможуть нам дізнатися більше про супутник Землі. На даний момент існує тверде уявлення про Місяць, сформоване на основі даних, отриманих "Аполлонами" і "Луною". Але нові зразки породи дозволили виявити «білі плями» у цих знаннях та порушили безліч питань.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені заявили про те, що вода на Місяці може мати земне походження. За їхніми словами, вона могла з'явитися на супутнику нашої планети завдяки дії «земного вітру» - потоку частинок, які були викинуті магнітосферою планети.