У червні Ілон Маск сказав своїм співробітникам у компанії Tesla, що хоче, щоб вони повернулися до офісу, пише Бі-бі-сі. А в листопаді такий же наказ отримали співробітники нового придбання мільярдера — компанії Twitter inc.
Ті, хто не повернуться, повинні "вдавати, що працюють в іншому місці", написав він у своєму витонченому стилі в Twitter.
Не лише Маск хоче повернути співробітників на робочі місця після локдауну. Однак віддалена робота багатьом настільки сподобалася, що вони готові швидше звільнитися з роботи, ніж повернутися до п'ятиденного робочого тижня в офісі.
Платформа онлайн-рекрутингу LinkedIn виявила, що третина компаній у Великій Британії планують скоротити гнучку роботу в найближчі місяці.
Але майже дві третини працівників кажуть, що вони продуктивніші, коли працюють віддалено або в гібридному режимі.
Microsoft опитав понад 20 000 працівників у 11 країнах і виявив, що 85% керівників кажуть, що перехід до гібридної роботи зменшив їхню впевненість у продуктивності співробітників. У той же час, 73% працівників кажуть, що для повернення в офіс їм потрібна серйозніша причина, ніж просто бажання керівництва.
Крістіан Гензель – один із тих, хто вирішив звільнитися замість того, щоб повернутися до офісу. Він працює менеджером з пошукової оптимізації у місті Лемго у Німеччині.
"Я не відчував, що мене цінують як члена команди. Я не відчував, що мене цінують як співробітника, і я, звичайно, не відчував, що про мене дбають", – каже він.
Крістіану знадобилося лише кілька днів, щоб знайти іншу роботу та написати заяву про звільнення, коли бос вимагав повернутися до офісу. Він каже, що багато його колег наслідували його приклад.
Рекрутер Шантель Браун із британської кадрової компанії Latte каже, що компанії, які хочуть, щоби співробітники працювали п'ять днів на тиждень в офісі, ризикують залишитися без співробітників.
"Ми завжди рекомендуємо клієнтам не ставити у вакансіях вимогу, щоб люди приходили до офісу п'ять днів на тиждень", - каже вона.
"У нас був клієнт, який хотів, щоб співробітники відвідували офіс хоча б чотири дні, і нам довелося переконати його, що він програє тим роботодавцям, які просять лише два-три дні перебування в офісі".
"Це просто найкращий спосіб вести бізнес", - говорить Джефф Маггіонкальда, виконавчий директор американської платформи онлайн-навчання Coursera, понад 1000 співробітників якої працюють "насамперед віддалено", тобто вони обирають, чи працювати вони в офісі чи вдома.
"До пандемії я був старомодним генеральним директором, - каже він. - Я був людиною "ходжу на роботу щодня", і ми дозволяли деяким людям працювати вдома по середах, і, чесно кажучи, я зневажав цю політику. Я думав, знаєте, якщо ви не приходите, ви не виконуєте роботу.
Але під час пандемії він був вражений, коли побачив, що можна виконувати роботу, і зберігати гнучкість – але для цього потрібен новий спосіб управління.
"Все починається з прийому на роботу", - говорить Джефф. Зокрема, тепер він особисто вітає нових співробітників компанії і розповідає їм про бізнес, щоб незалежно від того, працюють вони вдома або в офісі, "мета компанії узгоджувалась з метою їхнього життя".За його словами, компанія зараз більше концентрується на результатах.
"Менеджер стежить за тим, чи досягаються результати, а не за тим, хто ходить в офіс - це ключова зміна, яку мають зробити менеджери", - каже Маггіонкальда. Він додає, що пропозиція більш гнучкої роботи дозволила Coursera залучити більше жінок на керівні посади та посади у технологічному відділі.
Грейс Лордан із Лондонської школи економіки поспілкувалася зі 100 працівниками фінансового сектору та виявила, що працювати віддалено протягом значної частини свого тижня набагато частіше хочуть жінки.
За її словами, жінки досі виконують більшу частину домашніх обов'язків. Тому вони завжди цінували автономну роботу набагато більше ніж чоловіки. Грейс каже, що найбільше цінують віддалену роботу люди з інвалідністю, а також представники етнічних меншин.
Загалом, каже вона, як роботодавці, так і працівники повинні прислухатися один до одного і йти на компроміс.
У серпні Держпраці України опублікувало роз'яснення про те, які роботи можуть виконуватися дистанційно. У ньому йдеться про те, що законодавство України не визначає перелік таких робіт. Роботодавець ухвалює таке рішення самостійно.