Метеорит, який упав у Канаді минулого року, може повністю змінити існуючі уявлення про те, як формувалася та розвивалася Сонячна система. Дослідники вже відстежили цей «космічний камінь» до віддаленої хмари комет, яка, як вважалося, не може бути джерелом кам'янистого матеріалу, повідомляє New Atlas.
Метеорит промайнув у небі Альберти вранці 21 лютого 2021 року. Його вдалося зафіксувати обсерваторіям, камерам відеоспостереження, встановленим на будинках, GoPro та іншим інструментам. Розмірами «космічний камінь» нагадував грейпфрут, а його вага оцінюється у два кілограми. Зважаючи на те, як він розпався на шматочки при вході в атмосферу, він був кам'янистим.
Сам собою цей факт не є чимось особливим: в день на Землю падає 17 метеоритів. Але справжнє значення космічного каменю вчені змогли зрозуміти, коли простежили його до місця народження.
Серед камер, що зняли падіння метеорита, були деякі з мережі під назвою Global Fireball Observatory (GFO), яка спеціально призначена для пошуку «зірок, що падають» і дозволяє вченим розрахувати їх траєкторії та точку походження. Такі скелясті метеорити зазвичай походять з пояса астероїдів між Марсом і Юпітером або ще ближче до Землі.
Але в даному випадку вчені виявили, що космічний камінь подолав набагато довшу дорогу. Розрахунки показали, що він прилетів з Хмари Оорта, величезного скупчення крижаних об'єктів, що оточує Сонячну систему. Вважається, що саме тут народжуються довгоперіодичні комети.
Поточні теорії формування Хмари Оорта припускають, що матеріал почав формуватися набагато ближче до Сонця з залишків від народження планет. Згодом гравітаційний вплив Юпітера та інших гігантів відсунув його на нинішню відстань. Але модель припускає, що тіла Хмари Оорта повинні складатися з льоду, а не каменю.
«Це відкриття підтримує зовсім іншу модель формування Сонячної системи, яка підтримує ідею про те, що значна кількість кам'янистого матеріалу співіснує з крижаними об'єктами всередині хмари Оорта. Цей результат не пояснюється моделями формування Сонячної системи, що віддають перевагу в даний час. Це повністю змінює правила гри», - заявив автор дослідження Денис Віда.
Інші групи вчених вважають, що формування Хмари Оорта могло відбуватися не так, як припускають існуючі моделі. Ймовірно, що матеріал хмари міг бути захоплений Сонцем у його давно зруйнованого партнера.
Раніше вчені з Інституту астрофізики Кебриджського університету заявили про те, що Земля та інші планети нашої системи могли з'явитися набагато раніше, ніж вважалося раніше. На думку дослідників, планети та зірки з'являються одночасно і ростуть паралельно.