UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загадкова "темна зона" в Гренландії може стати загрозою для людства – вчені

Зона утворена шаром пилу і сажі.

Норвезькі вчені виявили, що "темна зона" на крижаному щиті Гренландії, утворена шаром сажі та пилу, стає більше і прискорює танення льоду, що може призвести до підвищення рівня моря, повідомляє Science Alert.

Ширина "темної зони" досягає 400 кілометрів, а ширина – 100 кілометрів. Вона добре помітна на супутникових знімках, і відома також як "зона розмиття", оскільки льоди, які розташовуються під нею, тануть швидше, ніж навколишній щит. Тепер же вчені встановили, що "темна зона" покрита дрібнодисперсним шаром пилу і чорного вуглецю, якими харчуються темні водорості, що і надає цій області відповідного кольору.

У результаті знижується альбедо - здатність поверхні відбивати сонячні промені. Замість цього лід поглинає енергію і починає швидко танути.

Рідка вода, в свою чергу, сприяє зростанню водоростей. Навіть невелике потепління призводить до вибуху їхньої чисельності, в результаті зростає площа "темною зоною". Через це виникає ефект зворотного позитивного зв'язку, який ще більше посилює танення. Найбільший внесок у скорочення обсягів льоду вносить сажа від лісових пожеж, яка відповідає за 73% мінливості альбедо.

Як підкреслюють дослідники, танення льодовиків у "темній зоні є проблемою не тільки для Гренландії, але і для всього світу, особливо для країн, на яких особливо сильно може вплинути підвищення рівня моря.

Раніше повідомлялося про те, що вчені передбачили малий льодовиковий період у 2030-2040-х роках. На думку вчених, процеси, які відбуваються у двох шарах Сонця (одному – в конвенційній зоні і другому – ближче до поверхні), за період 26-го циклу досягнуть максимуму приблизно одночасно, але на протилежних сторонах зірки. Тому вони нейтралізують один одного, що приведе до різкого падіння сонячної активності в цілому.