Японські біологи створили методику, яка дозволяє вирощувати повноцінні "заготовки" печінки із перепрограмованих стовбурових клітин і пересаджувати їх в тіло миші або людини, що дозволить у найближчому майбутньому відновлювати ці органи при пошкодженні і хворобах, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature.
У червні 2012 року японські біологи під керівництвом Хідекі Танигути з університету Йокогами (Японія) зробили великий крок на шляху до створення штучної печінки, навчившись перетворювати перепрограмовані стовбурові клітини (iPS) у поодинокі гепатоцити, основні клітини печінки.
У своїй новій роботі Танігуті і його колеги створили "заготовки" печінки, успішно пересадили їх у тіло миші і перетворили їх на схожий орган. Для цього вчені простежили за тим, що відбувається при розвитку печінки в зародку людини і відтворили ці умови в чашці Петрі з майбутніми гепатоцитами. Зокрема, вони додали в культуру особливі клітини зі стінок судин пуповини, а також клітини-"заготовки" для стінок майбутніх судин печінки.
Через 48 годин ці культури кардинально змінилися - вони стиснулися до невеликих грудочок, які нагадували прообраз печінки в зародку. Схожість була не тільки ззовні - у цих "бутонах", як їх охрестили біологи, були активні ті гени, які зазвичай зв'язуються з роботою гепатоцитів.
Для перевірки її життєздатності вчені пересадили "бутони" під шкіру мишей з відключеною імунною системою і простежили за їх зростанням. На другу добу після імплантації заготовка "підключилася" до кровоносної системи організма-господаря і почала рости. Через два місяці вчені отримали повноцінний орган, який виконує всі функції печінки.
За словами Танігуті і його колег, штучна печінка зберігала стабільність і не була схильна до мутацій протягом кількох місяців експерименту. Даний факт, як вважають біологи, дозволяє почати роботу над адаптацією цієї методики вирощування печінки для людей. !zn
Читайте також:
Вчені клонували стовбурові клітини
Біологи перетворили стовбурові клітини в яйцеклітини