UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вплив глобального потепління на клімат і планету гірший, ніж вважалося – ООН

Людство далеко від цілей Паризької угоди.

Концентрація парникових газів в атмосфері Землі продовжує залишатися на високому рівні, що підштовхує планету до подальшого нагрівання. Глобальне потепління впливає на планету набагато гірше, ніж вважалося, і просувається швидше передбачуваного, свідчать дані звіту «Об'єднані наукою 2021».

«Ми все ще не потрапляємо в графік з досягнення цілей Паризької угоди. Цього року викиди від використання викопного палива відновилися, концентрація парникових газів продовжувала зростати, а також були відзначені несприятливі погодні умови, викликані діяльністю людини, які вплинули на здоров'я, життя і засоби до існування на всіх континентах. Якщо не відбудеться негайного, швидкого і великомасштабного скорочення викидів парникових газів, обмеження потепління до 1,5 градусів Цельсія буде неможливо з катастрофічними наслідками для людей і планети, від якої ми залежимо», - заявив Генеральний секретар ООН Антоніо Гуттеріш.

«Об'єднані наукою 2021» - це вже третій звіт, який вийшов під керівництвом Всесвітньої метеорологічної організації. У його формуванні взяло участь також Програма ООН з навколишнього середовища, Всесвітня організація охорони здоров'я, Міжурядова група експертів зі змін клімату, Глобальний вуглецевий проєкт, Всесвітня програма досліджень клімату і Метеорологічне бюро Великої Британії.

Головні висновки звіту:

Концентрація основних парникових газів - вуглекислого газу, метану та оксиду азоту - продовжила зростати в 2020 і першій половині 2021 року.

Зниження викидів метану може допомогти в досягненні Паризької угоди, але це не скасовує необхідності в зниженні викидів вуглекислого газу.

Криза COVID-19 привів лише до короткострокового зниження викидів, вона не дозволить досягти цілей зі скорочення викидів до 2030 року, якщо країни не будуть прагнути до відновлення економіки, що включає сильну декарбонізацію.

Середня глобальна температура в 2017-2021 роках була на 1,06-1,26 градуса Цельсія вищою, ніж в доіндустріальну епоху.

Щороку в 2017-2021 роках середній річний мінімум і середній зимовий максимум арктичного льодового покриву був нижчим, ніж в 1981-2010 роки.

Середня температура підповерхневих шарів океану стала на один градус Цельсія вище доіндустріального рівня.

Зміни клімату, викликані діяльністю людини, збільшили частоту екстремальних погодних явищ в різних частинах світу.

Рівень моря в 1900-2018 роках виріс на 20 сантиметрів. До 2100 року він зросте на 0,3-0,6 метра, а до 2300 - на 0,3-3,1 метра.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Зміни клімату можуть перетворити прісну воду на «токсичний суп» – вчені

Раніше глобальний аналіз, проведений ВВС, показав, що кількість днів, коли температура перевищує 50 градусів Цельсія, з 1980-х років подвоїлася. Крім того, такі температури тепер зустрічаються на більшій території планети.