UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вперше в історії: на вершині гори в Гренландії пішов дощ

За кілька днів над арктичним островом випало 7 мільярдів тонн води.

Вперше в історії, на найвищій точці льодовикового шару в Гренландії пішов дощ замість снігу, повідомляє Science Alert. Дощ йшов близько 13 годин на висоті 3216 метрів над рівнем моря, а плюсова температура трималася майже дев'ять годин.

Як і більша частина північної півкулі Гренландія переживає глобальне потепління. Дослідники зі станції спостережень Національного наукового фонду США (NSIDC) відзначають, що це вперше вони фіксують температуру вище нуля на вершині гори в Гренландії.

Ця тепла погода спровокувала дощі, в результаті яких випало понад 7 мільярдів тонн води. Це рекордна кількість з 1950 року. Вчені відзначають, що в Гренландії все частіше можна спостерігати аномально високі температури.

Читайте також: Глобальне потепління загострює циклони — The Guardian

До 1990 року танення льодового шару спостерігалося раз у 150 років, а тепер, тільки за останнє десятиліття вже сталося три таких танення. До всього ще додалися і дощі в тих регіонах, де їх раніше ніколи не було.

Фахівці б'ють на сполох, адже дощ може мати серйозний вплив на крижаний покрив, провокуючи його ще швидше танення. Адже опади вже привели до масштабного танення по всій Гренландії.

Площа льоду, що зазнала змін досягла 872 000 квадратних кілометрів, що є одним з найбільших зафіксованих показників.

Дощ застигає у темнішому шарі льоду, який поглинає більше тепла, ніж звичайний білий щільна снігова крига льодовика.

Після заморожування вона також утворює гладкий бар'єр, який запобігає просочуванню талої води під поверхню. В результаті, це може спровокувати танення льоду на великій висоті.

Вчені відзначили, що танення крижаного щита Гренландії вже викликало приблизно 25% підвищення рівня моря за останні кілька десятиліть, і цей показник продовжать рости з неймовірною швидкістю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Нагадаємо, що найтовстіші льоди Арктики стали вразливими до глобальних змін клімату. Влітку у 2020 році льодом було покрито лише 52% моря Ванделя.