Вчені з Університету Дьюка провели перевірку вакцини на наночастинках на макаках і з'ясували, що антитіла, що виробилися після щеплення, змогли нейтралізувати не тільки SARS-CoV-2, а й два близьких коронавіруси кажанів і SARS-1. На думку дослідників, така вакцина може захищати не тільки від коронавірусу, але і від інших інфекцій, які передаються людині від тварин, повідомляє N+1.
Вчені з самого початку ставили собі за мету розробку вакцини проти всіх сарбековірусів, до яких відноситься і SARS-CoV-2. Як і переважна більшість дослідників, в якості мішені для імунної системи вони взяли RBD домен спайк-білка. Щоб зімітувати коронавірус дослідники використали наночастинку, на яку нашили білки сортази А з пришитим до неї RBD доменом. Щоб обманка була ще переконливішою для імунної системи дослідники вели до складу вакцини стандартний адьювант, солі алюмінію.
Ефективність вакцини, що вийшла, вчені перевірили на п'яти макаках. Вони отримали три щеплення, а в якості контрольної групи використовували макак, які отримали дві дози РНК-вакцини, аналогічної препарату Moderna.
У всіх макак виробилися антитіла, які нейтралізували SARS-CoV-2, в кількостях більших, ніж у тих, хто перехворів. Ці антитіла успішно нейтралізували і «британський» і «індійський» штами. У більшості випадків антитіла, отримані після щеплення вакциною на наночастинках справлялися з цим завданням краще, ніж РНК-вакцини.
Вчені також перевірили те, чи буде їхня вакцина працювати проти інших коронавірусів. Дослідники провели тести для SARS-1 і двох інших коронавірусів кажанів. У всіх випадках антитіла, які з'явилися після щеплення, нейтралізували вірус. З цим завданням впоралася і вакцина з контрольної вибірки, але трохи гірше.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Нагадаємо, в Україні триває вакцинальна кампанія, в рамках якої українці вакцинуються від коронавірусу. Наскільки ефективні різні вакцини, в тому числі і китайська CoronaVac, якою зараз починають вакцинувати українців в інтерв'ю ZN.UA "Для захисту від ковіда антитіла не мають значення" розповів патофізіолог Віктор Досенко.