UA / RU
Підтримати ZN.ua

Використовували сипучі піски: вчені з'ясували, як предки людини полювали на мамонтів

Дослідники проаналізували зразки віком мільйон років.

Останки шерстистого мамонта

Останки шерстистого мамонта

Вчені проаналізували археологічні знахідки, зроблені неподалік Орсе в Іспанії, і дійшли висновку, що майже 1,5 мільйона років тому давні предки сучасної людини використовували сипучі піски, щоб полювати на мамонтів. У цьому ж місці було знайдено найдавнішу відому скам'янілість гомініда в Європі – зуб віком мільйон років, повідомляє IFLScience.

Читайте також: Що їли давні люди? Ще одне дослідження ставить під сумнів популярність м'яса

Проаналізувавши знахідки, вчені змогли відтворити сцену, яка сталася тут 1,4 мільйона років тому. Гігантська самка мамонта зростом чотири метри і вагою 11 тонн не переймається тим, що на неї можуть напасти хижаки, тому не поспішаючи пересувається. Але в якийсь момент її ноги опиняються на сипучіх пісках. Її вага починає грати проти неї, вона опиняється у пастці та вразливою для нападу. Цим і користуються два малоймовірні союзники: гієни та давні люди.

Вчені знайшли на цьому місці останки не тільки мамонтів, а й інших травоїдних тварин: бегемотів (Hippopotamus antiquus), гігантських оленів (Praemegaceros cf. verticornis), гігантських дворогих носорогів (Stephanorhinus hundsheimensis), тощо. Тому місце розкопок отримало назву «Слоновий цвинтар».

На кістках цих гігантських травоїдних є сліди, залишені зубами хижаків-падальників та інструментами, які предки людини використовували, щоб дістатися до кісткового мозку всередині. Але те, як наші далекі предки отримували доступ до здобичі, було не ясно.

У ході нового дослідження вчені проаналізували склад гірських порід на цій ділянці. Аналіз показав, що верхні археологічні рівні на дві третини складалися з піску та на одну третину - з глини.

«Ці дрібні піщані відкладення, що відклалися неподалік палеоозера, що знаходилося в цьому регіоні, також містили злегка солону воду — суміш, яка пояснює, що вони могли працювати як сипучі піски, у пастці яких виявилися більші тварини», — заявили провідні автори дослідження Пол Палмквіст та Марія Патросіньо Еспігарес з Університету Малаги.

Дослідження свідчить про опортуністичну поведінку стародавніх людей та гієн. Вони використовували природні пастки для того, щоб полювати на мамонтів, на яких інакше не наважилися б напасти. Те, що цим же прийомом користувалися і гігантські гієни Pachycrocuta brevirostris, свідчать екскременти, які вони залишили на цьому місці.

Раніше вчені запропонували нове пояснення того, чому неандертальці вимерли, а Homo sapiens – ні.