UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відкриття таємниці вогню стародавніми людьми могло стати причиною появи туберкульозу – вчені

На думку дослідників, хвороба з'явилася близько 70 тисяч років тому.

Вчені заявили про те, що поява туберкульозу могла бути наслідком освоєння вогню древніми предками людини. На думку дослідників, еволюції туберкульозної палички і її проникненню в організм людини сприяли попіл і дим багать, які подразнювали легені стародавніх людей. Висновки вчених були опубліковані в журналі PNAS.

Дослідники проаналізували те, які зміни відбулися в житті давньої людини під час передбачуваної появи туберкульозу, тобто близько 70 тисяч років тому. На думку авторів дослідження, головним відкриттям того часу стало приручення вогню і його використання для обігріву, приготування їжі та відлякування хижаків.

Як стверджують вчені, дим від вогнищ, особливо усередині печер, проникав в легені давніх гомінід і послаблював їхній імунітет. Цим могли скористатися предки палички Коха, які спочатку не були пристосовані для зараження людей і поширення повітряно-крапельним шляхом.

У ході дослідження вчені провели комп'ютерне моделювання, в рамках якого створили дві групи гомінідів, одна з яких вміла користуватися вогнем, а друга – ні. Дослідники встановили, що вогонь дійсно збільшував частоту зараження туберкульозною паличкою і підвищував швидкість мутацій в організмі гомінід.

Дослідники підкреслюють також те, вогонь сприяв зараження не тільки через вплив на легені, але і через те, що змушував стародавніх людей проводити багато часу в тісній близькості з іншими членами групи.

Раніше антропологи з університету Юти реконструювали клімат і рослинність, які існували в Африці приблизно 2-3 мільйони років тому, і визначили, що в цей час клімат став більш посушливим, а деревна рослинність стала змінюватися на трав'янисту. На думку дослідників, у результаті ймовірність виникнення пожеж значно зросла, а значить, гомініди навчилися користуватися вогнем не випадково, а через зміни клімату.