UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відкрито новий приклад перетворення бактерії на органелу

Серед раніше відкритих прикладів – мітохондрії, які виникли внаслідок злиття бактерії з іншою простою клітиною.

Раніше вчені вважали, що в ході розвитку живих організмів на Землі вільні бактерії зливались з іншими організмами лише в трьох випадках, що було вкрай рідкісною еволюційною подією. Тепер же знайдено четвертий приклад, пов'язаний із широко розповсюдженою в океанах одноклітинною водорістю, пише New Scientist.

Понад десять років існувала підозра, що ціанобактерія, відома як UCYN-A, що живе всередині одноклітинної водорості Braarudosphaera bigelowii, перетворилася на органелу. Однак вивчення цього партнерства було ускладнено, доки вчені з Університету Кочі в Японії не знайшли способу підтримувати життя B. bigelowii в лабораторії.

Читайте також: The Economist: Що робитимуть люди, якщо штучний інтелект вирішить усі проблеми?

Це дозволило команді використати техніку, яка називається м'якою рентгенівською томографією, щоб спостерігати за тим, що відбувається при розподілі клітин водоростей. В результаті було виявлено, що UCYN-A ділиться разом із водоростевою клітиною, причому кожна дочірня клітина успадковує один UCYN-A. "До цього ми не знали, як підтримується цей зв'язок", – каже Тайлер Коул із Каліфорнійського університету.

Команда також виявила, що близько половини із 2,000 різних білків, що входять до складу UCYN-A, надходять від водорості-господаря, а не виробляються всередині UCYN-A.

Читайте також: Знаходити метеорити в Антарктиді стає все складніше через глобальне потепління – вчені

Багато імпортованих білків допомагають UCYN-A фіксувати азот. Передбачається, що водоростева клітина "підсаджує" його на виробництво більшої кількості азоту, ніж їй потрібно для себе.

Загальноприйнятого визначення органели не існує, говорить Джефф Елхаї з Університету Співдружності Вірджинії, але багато біологів вважають ключовими такі фактори як координований поділ та імпорт білків. У новому дослідженні присутні обидва фактори.

Раніше вчені з'ясували, що бактерії здатні прискорювати мінералізацію CO2.