UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вченим вдалося виростити людські нирки в ембріонах свиней

Це може допомогти вирощувати органи, необхідні для трансплантації.

Китайським ученим вдалося виростити нирки, що містять клітини людини, в ембріонах свиней. Це важливий крок на шляху до вирощування органів, необхідних для пересадки людям, повідомляє Science Alert.

Водночас це дослідження порушує й важливі етичні питання. Особливо з огляду на той факт, що клітини людини знайшли і в мозку свиней.

Читайте також: Кількість випадків раку у людей віком до 50 років збільшилась на 80% – вчені

Вчені з Інституту біомедицини та охорони здоров'я Гуанчжоу зосередили свою увагу на нирках, оскільки це органи, які найчастіше трансплантуються.

«Органи щурів були отримані у мишей, а мишачі органи були отримані у щурів, але попередні спроби виростити людські органи у свиней не мали успіху. Наш підхід покращує інтеграцію людських клітин у тканини реципієнта та дозволяє нам вирощувати людські органи у свиней», — заявив старший автор дослідження Лянсюе Лай у своїй заяві.

Основна проблема у створенні таких гібридів у тому, що клітини свині витісняють клітини людини. Щоб подолати ці перешкоди, команда використала метод CRISPR, щоб видалити два гени, необхідні для формування нирок всередині ембріона свині, створивши так звану «нішу».

Потім вони додали спеціально підготовлені плюрипотентні стовбурові клітини людини - клітини, які мають потенціал розвиватися в клітини будь-якого типу - і заповнили нішу.

До імплантації ембріонів дослідники вирощували їх у пробірках, багатих на поживні речовини, які живили клітини і свині, і людини. Усього вони перенесли 1820 ембріонів 13 сурогатним матерям. Вагітність переривали на 25 та 28 день, щоб оцінити, як пройшов експеримент.

У п'яти ембріонів, яких вчені відібрали для аналізу, розвинулися функціонально здатні нирки для їх стадії розвитку. У них почали рости сечоводи, які потім з'єднали їх із сечовим міхуром. Нирки містили 50-60% клітин людини.

При цьому, критично важливо запобігти проникненню клітин людини в репродуктивні тканини, щоб уникнути безконтрольного створення гібридів свиней та людини.

Раніше вчені змогли виростити ембріон людини на ранніх стадіях розвитку без використання яйцеклітин та сперматозоїдів за допомогою стовбурових клітин. За словами вчених, їм удалося створити «хрестоматійний зразок справжнього 14-денного ембріона».