UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли в мозку людини "клітини часу"

Раніше подібні клітини були виявлені у щурів.

Вчені з Університету Торонто виявили у мозку людини клітини, які відповідають за сприймання коротких проміжків часу. Як повідомляє Naked science, раніше подібні нейрони були знайдені в гіпокампі щурів.

У 2016 році дослідники з Португалії показали, що дофамінергічні нейрони чорної субстанції можуть регулювати суб'єктивне сприйняття часу. При їхній активації миші недооцінювали часовий проміжок між стимулами, а при інактивації – переоцінювали.

У ході нового дослідження вчені використали дані, опубліковані у попередніх роботах, які показували, що в мозку щурів є підполе СА1, нейрони якого активуються в короткий часовий інтервал, який обчислюється секундами, між подіями. Вони припустили, що у людини повинна бути схожа система в мозку. Щоб перевірити це, вони поставили експеримент.

У дослідженні вчених взяли участь 18 добровольців, які запам'ятовували чотири різні послідовності картинок, кожна з яких тривала дев'ять секунд. При цьому, послідовності відрізнялися як за змістом картинок, так і за інтервалами між ними. Експеримент був розділений на три стадії: запам'ятовування, тест на впізнавання і уявне повторення послідовності. Під час останніх двох етапів дослідники проводили сканування мозку добровольців за допомогою МРТ.

Вчені помітили, що в передньому гіпокампі учасників під час пауз відбувалася та ж активність нейронів, що і у щурів в ранньому схожому експерименті. Ці дані, за словами авторів, говорять тільки про фіксацію коротких проміжків між подіями, але вони можуть бути ключем до формування часової шкали для довготривалої пам'яті.

Раніше група вчених з Великої Британії та Китаю вперше змогла показати нейронну основу зв'язку між депресією і безсонням,виявивши ділянки мозку, які пов'язані з поганим сном, і з депресією. Серед цих ділянок області, пов'язані з прийняттям рішень, роботою пам'яті і свідомості.