UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли спосіб зберегти спогади під час сну

Консолідації пам'яті сприяє аромат, введений певним чином в нюхову систему людини.

Вчені з Тель-Авівського Університету та Інституту імені Вейцмана в Реховоті запропонували новий спосіб підтримки процесів запам'ятовування у сні. В основі цього способу лежить введення спеціального аромату, який стимулює процеси формування пам'яті, тільки в одну ніздрю, повідомляє Naked science.

"Ми знаємо, що процес консолідації пам'яті відбувається в мозку під час сну. Для довготривалого зберігання пам'яті інформація поступово переходить з гіпокампу - області мозку, яка служить тимчасовим буфером для нових спогадів - в неокортекс. Але як цей перехід відбувається, залишається невирішеною загадкою", - говорить провідний автор дослідження Елла Бар.

Запропонована методика може допомогти вирішити цю проблему. Подібна подача аромату дозволить запускати процеси консолідації тільки в одній півкулі мозку. Це дозволить порівняти активність півкуль і виділити сигнали, які відповідають реактивації пам'яті.

Вчені провели експеримент, в якому взяли участь 30 осіб. Вони дивилися на екран і запам'ятовували певні сполучення слів, які з'являлися на лівій або правій його частині. Паралельно по спеціальній трубці в одну з ніздрів добровольців подавали аромат троянди.

Під час сну тим же способом і в ту ж ніздрю подавали аналогічний запах. Випробувані з контрольної групи проходили такі ж процедури, але в процесі сприйняття слів з екрану їх не піддавали дії запаху.

Електричну активність мозку під час сну записували за допомогою ЕЕГ. Результати показали, що "односторонній" прийом аромату приводив до різних паттернів активності у півкулях мозку. Півкуля, яка сприймала запах (ліва при подачі аромату в праву ніздрю і навпаки), демонструвала більш активні електричні сигнали консолідації спогадів. Крім того, тести, проведені після пробудження випробовуваних, показали, що учасники краще запам'ятали слова, що відповідали півкулі, яка сприймала аромат троянди.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені встановили, що імунні клітини мозку людей, хворих на шизофренію, які є більш активними, ніж у людей без захворювання, і ця активність з'являється ще до того, як розлад починає розвиватися.