UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли спосіб захистити людину від радіації

Виявлений в тихоходках ген, що захищає їх від впливу екстремальних умов середи проживання, може бути імплантований в клітини людини.

Біологи з Токійського університету виявили у тихоходок (тип мікроскопічних безхребетних, близьких до членистоногих - ред.) ген, який при пересадці в клітини людини може захистити їх від радіації та інших екстремальних умов навколишнього середовища.

У ході восьмирічних досліджень генома тихоходок японські вчені виявили ген DSUP (Damage suppressor - "глушник ушкодження"), який сприяє їх стійкості до впливів екстремальних умов середи проживання, повідомляється в статті Nature Communications.

На думку вчених, DSUP можна буде використовувати в майбутньому для захисту органів і тканин людини від пошкоджень, а також транспортувати клітини більш безпечно.

Коли вчені почали підраховувати і вивчати гени тихоходок, їх чекав великий сюрприз - понад 6,5 тисяч ділянок ДНК з 38 тисяч генів (18%) були "запозичені" у інших організмів. Велика частина з них була отримана від бактерій-екстремофілів, але при цьому в геномі тихоходок так само присутні гени рослин, грибів і архей.

Вченим не вдалося виявити ніяких ознак того, що велика кількість захисних генів, з'явилося у тихоходок через горизонтальний переніс ДНК від бактерій-екстремофілів. Ця гіпотеза була запропонована дослідниками з Університету штату Північна Кароліна в 2015 році.

Також біологи визначили, що тихоходки більш стійкі до дії радіації, ніж клітини, які зазнали генетичної модифікації. Це вказує, що у них є інші способи захисту, які належить встановити вченим.

Тихоходки, або водяні ведмеді - мікроскопічні безхребетні, відносяться до екстремофілів. Організми, здатні вижити в киплячій воді, при низьких температурах, а також при впливі випромінювання. Щоб зрозуміти, що дозволяє цим тваринам витримувати такі умови, вчені проаналізували геном одного з видів - Ramazzottius varieornatus. Дослідники перевіряли, які білки прикріплюються до ДНК і захищають її від руйнування.

Раніше повідомлялося, що генетики повернули в роботу ген, відключення якого може бути однією з причин аутизму.

Разом з тим вчені знайшли в мозку "гени інтелекту". Під час досліджень вченими були виявлені гени М1 і М3, які впливають на когнітивні функції індивіда.