UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли вірус, який «вчепився» в інший вірус

Дослідники роздивилися його за допомогою електронного мікроскопа.

Вченим вперше вдалося побачити вірус, який вчепився за інший. Відкриття вдалося зробити за допомогою мікроскопа, який спрямовує на об'єкт промені електронів, повідомляє Live Science.

За словами вчених, два віруси-бактеріофаги взаємодіють і, ймовірно, еволюціонували разом.

"Ніхто ніколи не бачив, щоб бактеріофаг або будь-який інший вірус прикріплювався до іншого вірусу", - заявив провідний автор дослідження Тагід де Карвальо, заступник директора Коледжу природничих та математичних наук Університету Меріленда.

Читайте також: Cпалах вірусного гепатиту А є лише на Вінниччині - МОЗ

Обидва віруси є бактеріофагами або просто фагами - вірусами, які атакують бактерії. Але найменший – це вірус-супутник, тобто вірус, який не може заражати і розмножуватися всередині клітин без вірусу-помічника.

Віруси-супутники покладаються на віруси-помічники для реплікації своєї ДНК після проникнення у клітину. Щоб скоординувати свої дії, супутнику та помічнику необхідно одночасно заразити клітину, а для цього їм потрібно бути поруч. Але вченим вдалося отримати зображення, на якому вперше у світі видно супутника, що прикріпився до помічника.

Вірус-супутник прикріпився до "шиї" помічника - місця, де його зовнішня оболонка з'єднується з хвостом.

Вчені зробили відкриття, вивчаючи зразки, в яких містилися бактеріофаги-супутники, які заражають бактерії Streptomyces. Спочатку вчені подумали, що зразки були забруднені, оскільки в них містилися великі послідовності ДНК та дрібніші, невпізнані, які не відповідали нічому відомому.

Але при подальшому дослідженні вчені помітили, що у зразках містяться бактеріофаги-супутники та помічники. При цьому до шиї 80% помічників прикріпилися супутники. У деяких помічників, що залишилися, автори спостерігали щось схоже на «сліди укусів» — наслідки взаємодії. Ці "укуси" насправді були залишками вусиків супутника.

Раніше вчені заявили про перший в історії випадок нової паразитарної інфекції у людини. Вони витягли з мозку австралійки живого круглого хробака, який зазвичай зустрічається у пітонів.