Вчені з Бірмінгемського університету та Музею природної історії Технічного університету у Великій Британії виявили скам'янілість одного з найраніших представників еволюційної лінії крокодилів. Істота мешкала на Землі приблизно 240 мільйонів років тому, повідомляє Naked science.
Один із ключових переходів в історії хребетних стався в тріасовому періоді, коли домінуючих синапсид попереднього, пермського періоду змінили ранні архозаври та архозавроморфи. До перших відносяться ссавці та їхні вимерлі предки, а до других – динозаври, птерозаври, птахи та крокодили. Про ранні етапи еволюції крокодилів відомо дуже мало.
Тепер вчені змогли відкрити завісу таємниці. Вони використали скам'янілості, які були знайдені ще в 1963 році, під час експедиції палеонтолога Алана Чаріга, але досі припадали пилом на музейних полицях.
Останки являють собою череп тварини, що частково зберігся, нижню щелепу, кілька хребців і кістки передньої кінцівки. Довжина черепа предка крокодилів виявилася великою – 75 сантиметрів, у нього були великі носові отвори та вузька нижня щелепа. Довжина його тіла сягала п'яти метрів.
Крім того, дослідники виявили вагомі відмінності у розмірах верхніх та нижніх зубів архозавру. Тварину назвали Mambawakale ruhuhu, що місцевою мовою кисвахілі означає «стародавній крокодил з Рухуху» (назва місцевості).
Вчені вважають, що це була одна з найбільших м'ясоїдних тварин, які жили в ті часи. Ймовірно, це був грізний хижак, який мешкав на території сучасної Танзанії 240 мільйонів років тому.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з університету Брістоля з'ясували, чому крокодили так мало змінилися з часів динозаврів. За словами дослідників, швидкість еволюції крокодилів є дуже низькою. Крім того, вони встигли сформувати тулуб, який допомагає їм нормально функціонувати незалежно від зовнішніх змін та катастроф.