UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли в Сахарі уламок протопланети

Метеорит відколовся від протопланети і виявився старшим за Землю.

Французькі і японські вчені вивчили метеорит, який був виявлений в Сахарі в 2020 році. На їхню думку, він відколовся від протопланети, а його вік перевищує вік Землі, повідомляє Naked science.

Відзначається, що останки протопланет рідко вивчають через брак зразків. Тепер же вченим представився такий шанс. Уламки породи загальною масою 32 кілограми знайшли в містечку Ерг-Шеш в південно-західній частині Алжиру. Вони відразу привернули увагу вчених, оскільки не відносилися до найбільш поширеного типу метеоритів - хондритів.

Дослідники вивчили зразки і знайшли в них сліди піроксену. У зв'язку з цим вчені віднесли зразок до ахондритів, які складаються з магматичних порід, або брекчий, що виникли в результаті ударних процесів. Передбачається, що такі метеорити сформувалися у великих тілах, які всередині себе розділилися на ядро і кору.

Ахондрити вдається виявляти нечасто, 95% з них відносять до уламків Місяця або Марса. У таких тілах зазвичай знаходять базальт, але в знайдених уламках його немає. Але вчені знайшли вулканічну породу андезит.

Вивчивши радіоактивні ізотопи алюмінію і магнію, вчені змогли визначити вік метеорита. З'ясувалося, що ці елементи кристалізувалися 4,565 мільярда років тому в складі батьківського тіла (воно саме сформувалося 4,566 мільярда років тому). Тобто метеорит з'явився раніше, ніж наша планета, якій, як відомо, 4,54 мільярда років. Вчені вважають, що виявили найдавніший з відомих зразків магматичної породи. І це, за їхніми словами, проливає світло на те, як виглядала кора перших протопланет Сонячної системи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені знайшли в Німеччині останки перших одомашнених вовків

Раніше невеликий астероїд 2020 VT4 встановив новий рекорд зближення із Землею, пролетівши на відстані трохи менше 400 кілометрів від неї. Сталося це, за збігом обставин, в п'ятницю 13.