Міжнародна група вчених виявила у шматочку балтійського бурштину новий вид комах, який назвали Calliarcys antiquus. Він належить до загону Ephemeroptera, повідомляє Phys.org.
Зразок виявив Арнольд Станічек зі Штутгартського державного музею природної історії у бурштині, вік якого оцінюється у 35-47 мільйонів років. За допомогою Хав'єра Альба-Терседора з відділу зоології Університету Гранади комаху вдалося докладно вивчити та описати.
Хвойні та деякі бобові виділяють смолу у відповідь на пошкодження кори. У цю смолу часто потрапляють комахи, навіть через мільйони років їх можна знайти в затверділих зразках, які називаються бурштин. Родовища бурштину розташовуються у багатьох регіонах Землі, але одні з найбагатших - у районі Балтійського моря.
Виявлений зразок був повністю прозорий, але саму комаху оточували напівпрозорі області, які заважали процесу її ідентифікації. Але вивчити зразок вдалося за допомогою мікротомографії (мікро-КТ).
Мікро-КТ це метод отримання тривимірного зображення за допомогою рентгенівських променів. Принцип роботи цього методу той самий, що використовується в медицині під час звичайної комп'ютерної томографії. Але мікро-КТ дозволяє проводити дослідження в меншому масштабі та з набагато вищою роздільною здатністю. Таким чином, можна виявити внутрішню структуру надзвичайно дрібних об'єктів.
Альба-Терседору вдалося повністю реконструювати комаху, включаючи ті області, які інакше неможливо було б спостерігати через непрозорість бурштину. Виявилося, що це новий вид роду Calliarcys.
Потім вчені порівняли новий вид із вже існуючими представниками цього роду, включаючи порівняння ДНК.