UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли під крижаним щитом Антарктиди десятки видів тварин

Морське життя під льодовиками виявилося різноманітнішим, ніж вважалося.

Вчені заявили про те, що морське життя, яке ховається під антарктичними льодовиками, виявилося набагато різноманітнішим, ніж вважалося. Вони знайшли 77 видів тварин на глибині 200 метрів під льодовиком, повідомляє Phys.org.

Незважаючи на те, що льодовики покривають площу близько 160 мільйонів квадратних кілометрів, вони є одними з найменш вивчених місць на Землі. Життя у темних та холодних камерах під ними вдавалося зняти на камеру, але вчені рідко отримували можливість вивчити такі організми.

У 2018 році, використовуючи гарячу воду, група дослідників з Інституту Альфреда Вегенера (AWI), Центру полярних та морських досліджень імені Гельмгольця пробурила дві свердловини глибиною майже 200 метрів у шельфовому льодовику Екстрьом біля станції Ноймайєр ІІІ. Навколишнє середовище тут холодне і дуже негостинне з температурою -2,2 градуса Цельсія.

Читайте також: В Антарктиді почали бурити найстарішу ділянку льоду, щоб прослідкувати 1.5 млн років змін клімату

В результаті вченим вдалося виявити організми, різноманіття яких стало несподіваним та дивовижним. За словами дослідників, незважаючи на віддаленість від берегової лінії, біорізноманіття виявилося багатшим, ніж у відкритій воді на континентальному шельфі, де можна знайти джерела світла та їжі.

Вчені виявили 77 видів тварин, серед яких шаблеподібні мшанки Melicerita obliqua та серпуліди Paralaeospira sicula.

«Відкриття стільких видів життя, що живуть у цих екстремальних умовах, є повною несподіванкою і нагадує нам про те, наскільки унікальне та особливе морське життя Антарктики. Дивно, що ми виявили свідчення існування таких видів тварин, більшість з яких харчуються мікроводорстями (фітопланктоном). Але жодні рослини або водорості не можуть жити в цьому середовищі. Тому велике питання полягає в тому, як ці тварини виживають та процвітають тут?», - заявив провідний автор дослідження Девід Барнс.

Вчені вважають, що під шельфовим льодовиком має бути достатня кількість водоростей, які переносяться з відкритої води та створюють міцний харчовий ланцюг. Вивчення зразків показало, що річний приріст чотирьох видів можна порівняти з аналогічним показником у відкритій воді.

Радіовуглецеве датування останків тварин показало, що вони існували тут ще 5800 років тому. Тобто, незважаючи на віддаленість у три-дев'ять кілометрів від відкритої води, цей оазис життя міг існувати безперервно протягом шести тисяч років.

Поточні теорії припускають, що в міру віддалення від відкритої води та джерел світла різноманітність життя зменшується. У ході попередніх досліджень вченим вдавалося виявити тут дрібних мобільних падальників, таких як риби, хробаки, медузи та криль. Але очікувалося, що організми, що фільтрують, які залежать від подачі їжі зверху, будуть одними з перших, хто зникне.

Дослідники відзначають, що через глобальне потепління та руйнування льодовиків, під якими живуть ці тварини, залишає все менше часу на їхнє вивчення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені провели дослідження, яке показало, що незабаром дощі замінять снігопади як найпоширеніші види опадів Арктики. Відбудеться це через зміни клімату та нагрівання північного полярного регіону нашої планети.