UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли організм, який може харчуватися лише вірусами

Цей організм живе у воді.

Вчені з Університету Небраски-Лінкольна заявили про те, що вид прісноводного планктону є першим відомим організмом, який може вижити, харчуючись виключно вірусами, повідомляє Science Alert.

Віруси часто випадково потрапляють у їжу широкого кола організмів і можуть навіть «приправляти» раціон деяких найпростіших. Але для того, щоб стати повноцінною їжею, вони повинні давати організму, який їх їсть, велику кількість енергії та поживних речовин.

Читайте також: COVID йде з Європи: в Німеччині вірус перейшов у форму ендемії

Мікроб Halteria є найпростішим, яке «пурхає» у воді, коли його схоже волосся вії рухаються. Експерименти показали, що він може не лише споживати хлоровіруси, додані до навколишнього середовища. Гігантський вірус ставав джерелом його зростання та збільшення популяції.

Дослідження вчених тривало три роки. В його основі лежало припущення про те, що величезна кількість вірусів та мікроорганізмів, які можна знайти у воді, цілком може призвести до того, що перші будуть з'їдені другим. Усередині вірусів є щось, необхідне організму, зокрема, амінокислоти, нуклеїнові кислоти, ліпіди, азот і фосфор.

Команда дослідників зібрала зразки води зі ставка і додала до неї хлоровіруси, щоб знайти види найпростіших, які можуть ними харчуватися. В результаті вони зосередили свою увагу на Halteria та Paramecium, які процвітали у воді.

Paramecium, хоч і харчувалися вірусами, але не змінювалися в чисельності та розмірах, а ось Halteria використовували віруси як поживні речовини. Популяція інфузорії зросла приблизно в 15 разів за два дні, а населення вірусу скоротилася в 100 разів.

Вчені використали флуоресцентний зелений барвник для маркування ДНК хлоровірусу до того, як його віддали на поживу планктону. Завдяки цьому вдалося підтвердити, що організми справді поїдали віруси, оскільки їх вакуолі – мікробний аналог шлунків – світилися зеленим.