Вчені виявили землеподібну планету, яка знаходиться на відстані лише 40 світлових років від Сонячної системи. Це найближчий потенційно населений світ, виявлений на даний момент, повідомляє New Scientist.
Планета обертається навколо зірки Gliese 12 у сузір'ї Риб. Її виявили за допомогою телескопа TESS, запущеного NASA для пошуку екзопланет.
Як розповіла Ларисса Пелторп з Единбурзького університету у Великій Британії, планету визнали ідеальним кандидатом для подальшого аналізу. Вчена та її колеги вирішили вивчити Gliese 12 b за допомогою супутника Європейського космічного агентства для визначення характеристик екзопланет та наземних обсерваторій в Австралії, Чилі та Китаї.
Дослідники спостерігали за тим, як змінюється яскравість материнської зірки, і з'ясували, що планета здійснює оберт навколо неї всього за 12,8 дня. Вона трохи менша за Землю, розмірами швидше нагадує Венеру. За словами вчених, температура поверхні Gliese 12 b становить близько 42 градусів Цельсія, тому на її поверхні можливе існування води у рідкому вигляді. А це дає надію на існування на ній і життя.
"Це найближча до нас транзитна планета помірного клімату, і для нас дуже важливо провести наступні спостереження за атмосферою за допомогою космічного телескопа Джеймс Вебб", - заявила Пелторп.
Щоб розібратися в тому, чи дійсно планета може бути населена, вчені мають намір продовжити спостереження за нею. Далі вони хочуть з'ясувати, який тип атмосфери спостерігається на небесному тілі.
«Вона може бути земною, може мати неконтрольовану атмосферу Венери чи щось середнє. Ми ще не зовсім впевнені», - заявила Пелторп.
Подальші спостереження дозволять вченим зрозуміти, як змінювалися кам'янисті планети з часом. «Якими не були б результати, вони можуть розповісти нам, як Земля стала придатною для життя, а Венера — ні», - пояснили вчені.
Раніше астрономам вдалося виявити десятки планет-сиріт, що вільно блукають нашою галактикою Чумацький Шлях, за допомогою космічного телескопа "Евклід", який Європейське космічне агентство запустило в липні 2023 року.