UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені зробили самок тарганів непривабливими для самців

Змінивши виділення феромону самок, у самців зник статевий потяг.

Команда біологів з китайського Північно-західного університету з'ясувала, як відбувається синтез феромону у самок тарганів, повідомляє Naked Science. Вони змогли відключити його виробництво, тим самим зробивши самок непривабливими для самців.

Вчені з'ясували, що таргани ваблять один одного за допомогою спеціальних феромонів, які виробляє їхнє тіло. Вони виявили головну з цих молекул, і змогли визначити як вона синтезується в організмі тарганів.

Досліди проводили на найпопулярнішому і найпоширенішому виді тарганів Blatella germanica. Їхній екзоскелет покритий спеціальним воскоподібним шаром, який виділяє феромони, а також захищає тіло комахи від пересихання.

У самок тарганів в складі цього шару є молекули 3,11-diMeC29, які практично відсутні у самців. Молекули 3,11-diMeC29 є феромонами, які викликають у самців статевий потяг.

Біологи припустили, що при поєднанні різних елементів в молекулі 3,11-diMeC29 у комах відбувається за допомогою спеціальних ферментів. Тому вони вирішили придушити гени, які виробляють ці ферменти. Вони змогли відключити один конкретний білок BgElo12, який вплинув на те, що самка не виділяла молекули 3,11-diMeC29, і тим самим не приваблювала самців.

На думку вчених, розуміння роботи феромонів у комах надасть в майбутньому більш безпечні методи для контролю популяції і розмноження комах.

Читайте також: Вчені виявили в Болівії п'ять нових видів рослин

Нагадаємо, що миші можуть контролювати кількість дофаміну у своєму мозку. Гризуни здатні змінювати частоту і силу викиду нейромедіатора.