Вчені заявили про те, що в надрах Землі можуть відбуватися реакції, які завершують процес формування води, а вода, яка з'являється в результаті – викликати потужні землетруси. Висновки дослідників готуються до публікації в журналі Earth and Planetary Science Letters.
У ході дослідження вчені провели комп'ютерне моделювання реакцій між силікатами кварцу (оксидом кремнію) і воднем, які перетворюються на моносилан (гідрид кремнію), вивільняючи кисень у формі води.
Вперше про можливість протікання подібної реакції в мантії заявили японські вчені в 2014 році. У новій же роботі дослідники змоделювали її хід в умовах, які існують на різній глибині, від 40 до 400 км нижче поверхні Землі (при температурі вище 1000 °C і тиску в десятки тисяч атмосфер).
Вчені показали, що водень – газ, що складається з найдрібніших молекул, – може просочуватися крізь шари кварцового силікату. Однак після того, як він перейшов тут у воду, молекули, що утворилися, вже не можуть рухатися так вільно і виявляються в "кварцевій пастці". Під величезним тиском, що досягає 200 тисяч атмосфер, ця вода може руйнувати породу і викликати поштовхи глибоких землетрусів.
Раніше міжнародна група геологів з'ясувала, що тверде металеве ядро всередині Землі утворилося 1-1,5 млрд років тому. Також учені змогли визначити швидкість росту земного ядра: за рік його радіус збільшується приблизно на 1 мм.