UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені заявили про роздування атмосфери Землі

2,7 мільярда років тому атмосфера нашої планети була набагато тонше.

Геофізики з США і Канади заявили про те, що 2,7 мільярда років тому атмосфера Землі була набагато тонше, а тиск в її нижніх шарах був у два рази меншим за нинішній. До цього ж часу газова оболонка планети значно збільшилася в розмірах. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Nature Geoscience.

У ході досліджень вчені визначили атмосферний тиск, при якому сформувалися бульбашки газу в древніх породах. Для цього дослідники використовували базальтові зразки, які були знайдені в давній платформі Пілбара і були утворені близько 2,7 мільярда років тому в результаті вулканічної активності.

Вчені оцінили розміри бульбашок газу, сформованих на різних глибинах лавових потоків. Їхній діаметр пов'язаний з різницею атмосферного тиску в основі і верхньому шарі лавового потоку. Ці дані вчені використовували для реконструкції приблизного розподілу атмосферного тиску на Землі 2,7 мільярда років тому.

Досліджені породи
Lenta.ru

У результаті дослідники встановили, що 2,7 мільярда років тому потік сонячної енергії був приблизно на 20% менше, ніж сьогодні, а Землю населяли одноклітинні організми. Атмосфера планети містила менше кисню і азоту і була багата вуглекислим газом і метаном. Останнє з'єднання допомагало підтримувати парниковий ефект в газовій оболонці Землі. Раніше вчені вважали, що для цього атмосферний тиск Землі повинно було перевищувати сучасний у 1,6 – 2,4 рази.

Раніше вчені заявили про те, що місячні камені, які були доставлені на Землю астронавтами американських місячних місій, містять в собі атоми "міжзоряного" заліза-60, що свідчить про те, що приблизно два мільйони років тому наша планета пережила спалах наднової.