UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені заявили про можливе виявлення найдавнішого зразка мистецтва

Відбитки рук і ніг, ймовірно, залишили діти-денисівці.

Міжнародна група вчених заявила про те, що відбитки рук і ніг, знайдені на Тибетському плато, можуть бути найдавнішим зразком мистецтва. Вони датуються періодом між 169 і 226 тисячами років тому і в три або чотири рази старші, ніж знамениті наскельні малюнки в Іспанії, Франц і Індонезії, повідомляється на сайті Конелльского університету.

Один з авторів роботи Томас Урбан вважає, що ці відбитки можна розглядати як засіб творчого вираження. П'ять відбитків ніг і симетричні п'ять відбитків рук були знайдені в Тибеті в 2018 році.

«Це була слизька похила поверхня. Просто так ступити на неї не можна. Не можна так впасти. Так навіщо ж створювати таке розташування відбитків? », - розповідає Урбан.

Підказку про призначення слідів дає присутність відбитків долонь. Хоча сліди ступнів часто зустрічаються в історії людства, присутність відбитків долонь - набагато більш рідкісне явище. І воно пов'язує «панно» з Тибету з давньою образотворчою традицією, яка передбачає нанесення відбитків рук на стіни печер. Найдавніші приклади такого мистецтва були знайдені на острові Сулавесі і в Іспанії, їхній вік оцінюється в 40-45 тисяч років.

Урбан і його колеги використовували метод датування за ізотопами урану, щоб визначити вік нових слідів. На їхню думку, сліди ніг залишила дитина у віці семи років, а відбитки рук належали дитині у віці 12 років.

Не менш важливим питанням є те, до якого виду належали ці діти. Одна з теорій, яка підтверджується нещодавніми знахідками на Тибетському плато, полягає в тому, що це були денисівців. Хоча точну видову приналежність древніх художників навряд чи вдасться встановити, їхня творчість є найдавнішими слідами присутності гомінідів в цьому регіоні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені вперше виявили ДНК денисовців у Тибеті

Раніше вчені з Німеччини та Італії прийшли до висновку про те, що зміни клімату підштовхнули неандертальців до того, щоб почати виготовляти більш складні знаряддя праці. На думку дослідників, на це вказують знахідки, зроблені в одній з печер Нижньої Баварії.