Астрономи, які вивчають далекий кластер галактик, зафіксували найпотужніший спалах енергії з часів Великого вибуху. Його джерелом стала надмасивна чорна діра, яка знаходиться в центрі галактики на відстані мільйонів світлових років від Землі, повідомляє EurekAlert.
Кількість енергії, яка була викинута під час вибуху, булав п'ять разів більшою, ніж у попереднього рекордсмена. "Ми бачили спалахи в центрах галактик і до цього, але цей дуже, дуже масивний. І ми не знаємо, чому він настільки сильний. Але вибух стався дуже повільно – як вибух в слоу-мо, який стався на відстані більше ста мільйонів світлових років", - розповіла одна з дослідників Мелані Джонсон-Холліт.
Вибух стався в центрі галактики на відстані 390 мільйонів світлових років від Землі. Викид енергії був настільки сильним, що пробив пролом в плазмі, яка оточує чорну діру.
За словами провідного автора дослідження, доктора Сімони Гіацинуччі, вибух можна порівняти з виверженням вулкана Сент-Хеленс у 1980 році, який "розірвав" пік гори. "Різниця тільки в тому, що в кратер, який утворився, можна помістити 15 галактик Чумацький Шлях", - зазначила вона.
Вчені і раніше спостерігали за проломом через рентгенівські телескопи, однак тоді вони відкидали ідею, що феномен носить вибуховий характер. Ця гіпотеза підтвердилася в ході спостережень за допомогою радіотелескопів і інших інструментів, що уловлюють різні довжини хвиль: рентгенівської обсерваторії Chandra, XMM-Newton ЄКА, антенної решітки Murchison Widefield Array (MWA) у Західній Австралії та радіотелескопа Giant Metrewave Radio Telescope (GMRT) в Індії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з США, Канади, Італії, Австралії, Німеччини і Нідерландів виявили далеку галактику, зореутворення в якій зупинилося, коли Всесвіту було всього 1,8 мільярда років. Ймовірно, в ній дуже швидко з'являлися нові світила протягом усього цього часу, а потім процес просто зупинився.